Kormányalakítás helyett az EU jövőjéről vitatkoznak a német pártok

Nem az Európai Unió szerkezeti felépítésének formájára, hanem a működésének hatékonyságára kell összpontosítani – mondta Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke csütörtökön Berlinben azzal kapcsolatban, hogy Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke meghirdette az „európai egyesült államok” felépítésének politikáját.

Angela Merkel egy – más ügyben tartott – tájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta, hogy az EU hatékonyságát kell a középpontba helyezni, és nem azt, hogy milyen „célmeghatározás” alapján kell továbbépíteni az EU-t. Hangsúlyozta, hogy sokkal szorosabb együttműködésre van szükség a védelempolitikában, a külpolitikában, az oktatásban és a kutatás-fejlesztésben. Mindenekelőtt pedig azt kell elérni, hogy „az EU innovatív hely legyen, és munkát adjon polgárainak”.

Tovább kell dolgozni azoknak a gyengeségeknek a kiküszöbölésére, amelyek még az EU alapítása idejéből származnak, így növelni kell a gazdasági unió és a valutaunió válságtűrő képességét.

Ezért „én arra koncentrálok, hogy az együttműködés legyen sokkal szorosabb 2025-re” – jegyezte meg a kancellár, utalva arra, hogy az SPD vezetője szerint 2025-re az „egyesült európai államokat” kell megteremteni. Az EU továbbfejlesztéséről alkotott elképzelésekben „egy sor közös elemet találni a különböző német pártok között” – mondta Angela Merkel a kormányalakításra utalva.

Martin Schulz pártja csütörtökön kezdődött berlini kongresszusán elmondott beszédében felidézte, hogy az SPD 1925-ben meghirdetett, úgynevezett heidelbergi alapprogramjában jelölte ki célnak az „európai egyesült államok” megteremtését.

Ez „konkrétan azt jelenti, hogy meg kell adnunk Európának legalább a belbiztonság és a külső biztonság, az adó- és a monetáris politika, az adóparadicsomok elleni harc, a menekültpolitika és a nemzetközi fejlesztési együttműködés területén mindazokat az eszközöket, amelyekre Európának szüksége van a cselekvőképességhez” – fejtette ki az SPD elnöke.

A CDU bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) élesen bírálta a szociáldemokraták vezetőjét. Martin Schulz új, „EU-radikális” irányvonalával csak viszályt, megosztottságot okoz az unióban, hiszen a „nemzetállamok felszámolását” követeli, és azt is, hogy „ki kell penderíteni mindenkit, aki nem hajol meg diktátuma előtt” – nyilatkozott Alexander Dobrindt, a CSU szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőinek vezetője.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Az SPD kongresszusán csütörtök este szavaztak az elnökség indítványáról, miszerint tárgyalást kell kezdeni a CDU/CSU pártszövetséggel a kormányalakítás lehetőségeiről.

Felhatalmazást adott a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kongresszusa csütörtökön a párt vezetőségnek a kormányalakítás lehetőségeiről szóló tárgyalások megkezdésére az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségével.

A berlini kongresszuson a küldöttek hat órán keresztül tartó, és a párt közleménye szerint „intenzív és tiszteletteljes vita” után nagy többséggel megszavazták az elnökség indítványát, amely szerint úgynevezett nyílt végű, nem feltétlenül az SPD kormányra lépésére irányuló tárgyalást kell folytatni a CDU/CSU-val.

A folyamat végeredménye így egy újabb nagykoalíció, egy CDU/CSU-s kisebbségi kormány szociáldemokrata külső támogatása, de akár előrehozott választás is lehet.

Martin Schulz pártelnök beszédében hangsúlyozta: „nem muszáj mindenáron kormányoznunk, de nem is szabad mindenáron azt akarni, hogy ne kormányozzunk”. Az a döntő, hogy a párt mit tud érvényesíteni programjából, elképzeléseiből – mondta.

Forrás: MTI

Friss hírek