Törökország uniós tagjelöltsége puszta fikció

Törökország még évtizedekig nem lesz lehetséges uniós tagjelölt ország, Európának új utakat kell találnia az együttműködésre – jelentette ki Christian Kern osztrák kancellár a Die Presse című osztrák lap csütörtöki számában megjelenő interjúban, amelyből a lap online kiadása közölt előzetesen részleteket szerdán.

„Szembe kell nézni a valósággal: a csatlakozási tárgyalások jelenleg nem jelentenek többet puszta fikciónál. Európának új utat kell keresnie” – idézte a politikust az osztrák lap. „Most sem és a következő évtizedekben sem” – fogalmazott a lap szerint arra a kérdésre, hogy lehetséges tagjelöltnek lehet-e tekinteni Törökországot.

A kancellár szerint ez a helyzet nem csak Recep Tayyip Erdogan török államfő intézkedései és a „demokráciapolitikailag problémás fejlemények” miatt állt elő, hanem a gazdasági különbözőségek okán is. Kern úgy vélte: amennyiben lehetővé tennék Törökország számára az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a személyek szabad áramlását, úgy mindez olyan jelentős gazdasági problémát okozna, amelyet Európa nem tudna kezelni.

Az osztrák politikus meglátása szerint az uniónak Törökországgal új gazdasági tárgyalásokat kellene folytatnia. Kern kitért arra is, hogy a kritikus hangok ellenére Törökország Európa fontos partnere marad biztonsági és migrációspolitikai kérdésekben.

A kancellár szerint Törökország nem fogja felmondani az unióval kötött menekültügyi egyezményt, mert ahhoz túlságosan függ az uniótól. Amennyiben Törökország megfontoltan tekint a helyzetére, akkor belátja majd, hogy sok a vesztenivalója – fogalmazott Kern.

Ha nem lenne az unió és Törökország közötti megállapodás, akkor semmit sem érne a balkáni migrációs útvonal lezárása, hiszen akkor először Görögországra, majd Szerbiára és Magyarországra tevődne át a probléma. „Akkor nem lehetne állandóan arra hivatkozni, hogy ez kizárólag Görögország gondja. Akkor ez mindannyiunk problémájává válik” – jelentette ki Kern a Die Pressének.

Korábban írtuk: Felülvizsgálják az uniós-török menekültügyi megállapodást

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »