Az Európából érkező negatív kritikák nem fogják megállítani az államfő által szükségesnek ítélt megtorlást. Ám Oroszország és az Egyesült Államok felé békülékenyebb hangnemben beszélt.
„Az Európai Unió nem az egész világ” – mondta Erdogan egy interjúban, közvetlenül a három hónapos rendkívüli állapot bejelentése előtt. „Ez csak 28 ország véleménye. Az USA-ban van halálbüntetés, ugyanúgy, ahogy Oroszországban és Kínában is.”
Az EU vezetői kijelentették, hogy amennyiben Törökország visszahozza a halálbüntetést, az ország soha nem lehet az Unió tagja, valamint éles kritikákkal illették a puccskísérlet utáni tisztogatást. Erdogan szerint az állam csak a „munkáját végezte” a tömeges letartóztatások során és azt üzente Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszternek, hogy „foglalkozzon a saját dolgával” – révén Franciaország szintén rendkívüli állapotot rendelt el a támadások miatt.

Forrás: Reuters
„53 éven át kopogtattunk az ajtón. Minket várakoztattak, míg számos más ország vígan csatlakozhatott az EU-hoz” – mondta a török elnök.
Barack Obama amerikai elnök osztja Európa véleményét az ügyben, John Kerry külügyminiszter pedig bizonyítékokat kért arra vonatkozóan, hogy Fethullah Gülennek valóban része volt-e a puccskísérletben.
Arra a kérdésre, miszerint Gülen kiadatási kérelme hatással lehet-e Törökország és az USA viszonyára, Erdogan azt válaszolta: „Nem jó dolog összekeverni ezt a két dolgot. Folytatnunk kell a két ország közti stratégiai partnerséget és szolidaritást.”
- További cikkeink a témában:
Forrás: Bloomberg