Egy felmérés tanúsága szerint az amerikaiak az európaiakkal összevetve kevésbé készek arra, hogy gazdasági segítséget nyújtsanak Ukrajnának, amelynek kormánya a csődöt próbálja elkerülni, miközben háborúban áll a kelet-ukrajnai oroszbarát erőkkel.
Az amerikaiakban ugyanakkor nagyobb a hajlandóság arra, hogy katonai erőt alkalmazzanak Oroszország ellen, ha az megtámadna egy szomszédos NATO-tagállamot – ez derült ki a washingtoni Pew kutatóintézet szerdán nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából.
Ukrajna nem tagja az észak-atlanti szervezetnek, ellentétben más szovjet utódállamokkal, amelyek attól tartanak, hogy a nyugati szövetség nem védené meg őket, ha katonai konfrontáció alakulna ki köztük és Oroszország között.
A felmérés nyolc NATO-tagállam – Egyesült Államok, Franciaország, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Lengyelország és Spanyolország – közvéleményét vizsgálta idén áprilisban és májusban, országonként ezer ember megkérdezésével.
A nyolc ország állampolgárainak átlagosan 70 százaléka lenne kész gazdasági segítséget nyújtani Ukrajnának. Csupán Olaszországban volt tapasztalható, hogy az emberek az amerikaiaknál is kisebb mértékben lennének hajlandók erre. Az ukrajnai gazdasági segítség támogatottsága Lengyelországban és Spanyolországban volt a legmagasabb, elérte a 77 százalékot.
Az Ukrajnába irányuló esetleges fegyverszállítást leginkább az amerikaiak és a lengyelek támogatták, 46, illetve 50 százalékban, míg a németek a legkevésbé, mindössze 19 százaléknyian. Az olaszok esetében arányuk 22, a franciáknál pedig 40 százalék volt.
Hasonlóképpen éles eltérés volt az amerikai és a német válaszadók között abban, hogy országuk használjon-e katonai erőt egy NATO-szövetséges megvédésére, ha azt megtámadná Oroszország. Az Egyesült Államokban 56 százalék mondott igent erre a kérdésre, míg Németországban csupán 38.
Ami Ukrajna esetleges jövőbeni NATO-tagságát illeti, a megkérdezettek 57 százaléka pártolná ezt, míg 50 százalékuk foglalt állást amellett, hogy az országot egyszer fel kellene venni az Európai Unióba.
Kitekintő / MTI