Az országos szinten kormányzó nagypártok menekültekkel kapcsolatos politikája hozzájárult a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) megerősödéséhez a vasárnap Burgenlandban és Stájerországban lezajlott tartományi választásokon – vélte kedden Christoph Hofinger osztrák választási szakértő a Der Standard vezető osztrák liberális napilapban.
A nagy pártok, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) támogatottsága mindkét tartományban számottevően visszaesett.
Miközben Stájerországban a hivatalos eredmények szerint az FPÖ 26 százalékos eredménnyel a harmadik helyen végzett, a szociáldemokraták támogatóik 9 százalékának elveszítésével a szavazatok 29 százalékát, a konzervatívok pedig szavazóik 8,6 százalékának elpártolásával a voksok 28 százalékát szerezték meg.
A helyzet Burgenlandban is hasonlóan alakult. Bár a szociáldemokraták a szavazatok 42 százalékával megőrizték első helyüket, támogatottságuk 6 százalékkal esett vissza. Az ÖVP 5 százalékot veszített, miközben 29 százalékot ért el. A szélsőjobboldal viszont legutóbbi eredményéhez képest 6 százalékkal erősödve a voksok 15 százalékát kapta.
Mind a konzervatívokat, mind a szociáldemokratákat lesújtották választási eredményeik.
Hofinger úgy vélte, a szélsőjobboldal előretörésének elsősorban az az oka, hogy mások mellett Franz Voves stájerországi és Hans Niessl burgenlandi tartományi kormányfők a választási kampány során a legfőbb témának számító menekültügyben túlságosan jobboldali retorikát alkalmaztak, és várakozásaik ellenére ezzel nem a saját táborukat, hanem a szélsőjobboldalt erősítették.
A Sora közvélemény-kutató intézet kedden közzétett felmérésének adatai szerint az FPÖ elsősorban az alacsony képzettséggel rendelkezők, a munkavállalók és a fiatal férfiak körében volt népszerű. Ugyanakkor a kutatás szerint a szociáldemokraták – különösen Stájerországban – a bázisszavazóiknak számító idősebb nők és nyugdíjasok körében veszítettek népszerűségükből.
Mind a Standard, mind a Die Presse konzervatív lap véleménycikkeiből kitűnik, sokan attól tartanak Ausztriában, hogy a szélsőjobboldaliak az ősszel esedékes bécsi és felső-ausztriai tartományi választásokon még tovább erősödhetnek.
Mindeközben rekordszámú menedékkérelmet nyújthatnak be idén Ausztriában
Rekordszámú, mintegy 70 ezer menedékkérelmet nyújthatnak be idén Ausztriában – derül ki az osztrák belügyminisztérium kedden közzétett előrejelzéséből.
A tárca előzőleg 50 ezer menedékkérelem beadását valószínűsítette 2015-ben, azonban az elmúlt hetekben benyújtott kérvények nagy száma miatt kiigazította korábbi prognózisát.
A belügyminisztérium illetékese az APA osztrák hírügynökségnek azt mondta, májusban lakosságszámra vetítve Ausztria és Svédország számított a menekültek elsődleges célországának Európában.
Csupán a múlt héten 1781, május hónapban pedig összesen 6240 menedékkérelmet nyújtottak be az osztrák hatóságokhoz. 2015 első öt hónapjában 20 620 hasonló kérvényt regisztráltak. Az 1980-as évig visszanyúló hivatalos statisztikák még megközelítőleg sem mutatnak hasonlóan nagy számokat. Mindeddig a legtöbb menedékkérelmet, 34 500-at 1981-ben nyújtották be Ausztriában, ezt követte a 2002-es év 39 300, majd a 2003-as év 32 400 kérvénnyel.
A hírügynökség ugyanakkor megjegyezte, Ausztria 1992 és 1998 között összesen 90 ezer boszniai menekültet fogadott be anélkül, hogy ők menedékkérelemmel folyamodtak volna a hatóságokhoz. Emellett azt is hozzátette, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc leverését követően mintegy 180 ezren érkeztek menekültként Magyarországról a szomszédos országba, majd az 1968-as prágai tavaszt követően 162 ezren menekültek az akkori Csehszlovákiából Ausztria területére.
Kitekintő / MTI