Áttörés jöhet júliusban a gázellátás frontján

Szócséplés helyett érdemi előrelépést sürgettek a délkelet-európai térség gázellátásának diverzifikálásában egy keddi brüsszeli szimpóziumon a regiós országok meghatározó energiacégeinek képviselői. A siker kulcsa, hogy az egyes országok ne mások érdekeinek rovására, hanem közösen próbáljanak választ adni a kihívásra – szögezte le az Európai Bizottság képviselője.

Papíron már régóta léteznek azok a megoldások, amelyek révén nagyságrendekkel javítani lehetne a gázválságok által leginkább fenyegetett közép- és délkelet-európai térség országainak gázellátásán. Véget kellene vetni a szócséplésnek és a tagállami infrastruktúrák egymással való összekapcsolásával létrehozni egy olyan likvid gázpiacot, ahol északról déli, illetve keletről nyugati irányba áramolhat a földgáz – hangzott el egy, az Európai Parlamentben a térség gázellátásának diverzifikálásáról tartott szakmai vitán.

Reinhard Mitschek, az osztrák gáz- és olajipari cég, az OMV első elnökhelyettese rámutatott, hogy Európa délkeleti része érdemben nem sokat tett energiabiztonságának javításáért az első, 2006-os gázválság óta. Tíz évvel a kijózanító gázellátási krízist követően a térség országai még mindig adósak a gázrendszereik közötti összeköttetést megteremteni hivatott beruházások végrehajtásával – mutatott rá a job sorsra érdemes Nabucco gázvezeték megépítésére összeállt konzorcium egykori első embere, aki ugyanakkor most jó lehetőséget lát arra, hogy a baumgarteni (osztrák) gázelosztó központot Szlovákián át összekössék a török határral.

“Túl sok éven keresztül járattuk eredmény nélkül a szánkat. Itt az ideje, hogy világos prioritások alapján megelőzzünk egy harmadik gázválságot” – fogalmazott Alexandru Maximescu, a Petrom, román gáz- és olajtársaság igazgatója. A román cég szabályozási ügyekért felelős igazgatója hangsúlyozta, hogy a térség gázellátási problémáinak megoldásában kiemelt szerepet játszhatnak a Fekete-tenger partjai mentén 2012-ben feltárt gázkészletek.

A Romániában talált gázkészleteknek a román-magyar-osztrák gázfolyosón keresztül Magyarország lehet az egyik haszonélvezője. A Fekete-tenger és Ausztria gázvezetékkel történő összekapcsolása egyike lehet azoknak a projekteknek, amelyek a nemrég létrehozott magas szintű csoport következő, július 10-i dubrovniki találkozóján zöld utat kapnak és részben uniós források bevonásával legkésőbb 2020-ig megvalósulhatnak.

A fekete-tengeri gázmezők jelentőségét emeli, hogy belső uniós és nem külső új forrásból érkezhet földgáz Közép-Európába, illetve déli irányba Bulgáriába. “Gondoskodni kellene a gáz kitermeléséről és a piacokra való eljuttatásáról, főleg a határösszekötő kapacitások megépítése révén. A projekt megvalósítása jó úton halad” – jelentette ki Pálmai Márton, a Földgázszállító Zrt. és a MOL brüsszeli képviselője. Pálmai szerint a meglévő hálózatokra építő kisebb projektekre célszerű összpontosítani. “Ezek hozzájárulnak a meglévő hálózatok nagyobb hatásfokkal történő kihasználásához és a fajlagos költségek csökkentéséhez is” – tette hozzá a magyar szakértő.

Antóniosz Natszikasz, a görög gázszállítási infrastruktúra fölött rendelkező DESFA első embere emlékeztetett rá, hogy a magas szintű csoport első, szófiai találkozóján Görögország megállapodott Bulgáriával és Romániával a vertikális (dél-északi irányú) gázfolyosó létrehozásáról. Ha ez megépül, a földgáz Romániából Magyarország és Ausztria felé mehet tovább. Ő is hangsúlyozta, hogy a feleknek túl kell lépniük a közös szándéknyilatkozatokon és mielőbb megállapodásban kellene rögzíteni a köztös projekt fő paramétereit.

Natszikasz szavaiból kiderült, hogy Athén számára egyformán fontos a görög-bolgár-román projekt, mint a görög-macedón-szerb-magyar (esetleg osztrák) útvonalon tervezett Tesla gázvezeték, amelyen keresztül – szerinte – orosz földgázt szállíthatnának új útvonalon Közép-Európába. A két projekt nem konkurense egymásnak, hanem inkább kiegészítik egymást – tette hozzá.

Rastislav Nukovic, a szlovák gázrendszert működtető EUSTREAM vezérigazgatója ugyanakkor az Eastring nevű, nagyobb lélegzetű projektet javasolta kollégái figyelmébe. Ennek fő előnyét abban látja, hogy Románia érintésével gyakorlatilag összekapcsolná a török gázpiacot a jól ellátott nyugat-európai gázelosztó központokkal.

Az Európai Bizottság képviselője ugyanakkor megjegyezte, hogy nem elég a hiányzó infrastruktúrák pótlásáról gondoskodni, hanem számos olyan tagállami szabályt is módosítani kell, amelyek jelenleg útját állják egy likvid és versenyző gázpiac kialakulásának.

Kovács Kristóf hozzátette, hogy a térség országainak meg kell tanulniuk jobban együttműködni egymással, és saját önös érdekeiket alárendelni a közös regionális érdekeknek. Az előző tíz év eredménytelenségének ugyanis éppen az a fő tanulsága, hogy szűkkörű nemzeti megközelítések helyett a térség számára optimális megoldásokban kellene gondolkodni. Megjegyezte, hogy ebből a szempontból a júliusi dubrovniki találkozó – ahol a délkelet-európai országok miniszterei várhatóan egyetértési memorandumot írnak alá – fontos vízválasztó lehet.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »