A brit kiképzők megkezdték az ukrán katonák felkészítését

Megkezdte az ukrán hadsereg katonáinak kiképzését egy kis létszámú brit egység a kelet-európai ország déli részén – jelentette csütörtökön a BBC brit közszolgálati média.

A hosszú távú kiképzési program, amelyet David Cameron brit kormányfő február végén jelentett be, az első ilyen kezdeményezés egy nyugati ország részéről a kelet-ukrajnai válság kitörése óta.

A 35 fős brit kiképzőegység a dél-ukrajnai Mikolajiv városában kezdte meg a munkát. A kiképzők két hónapig fognak Ukrajnában tartózkodni, ahol az oroszbarát szakadárok ellen harcoló alakulatok tagjait harctéri védekező taktikák elsajátításában segítik és segítségnyújtásra készítik fel – közölte a BBC saját értesülésére hivatkozva.

A brit kormány különböző halált nem okozó eszközökkel, így például éjjellátó szemüvegekkel, elsősegély-csomagokkal és hálózsákokkal is támogatja az ukrán fegyveres erőket.

A következő hetekben további brit kiképzőcsapatok érkeznek majd Ukrajnába, de a lépés alapvetően jelképes jellegű, amely nem fogja megváltoztatni az ukrajnai válság katonai erőviszonyait – közölte a BBC.

Cameron februárban azt mondta, a brit alakulat gyalogsági, logisztikai és egészségügyi kiképzéssel segíti majd az ukrán fegyveres erőket, de Nagy-Britannia fegyvereket nem szállít Ukrajnának, és a kiképzők a konfliktusövezettől messze végzik majd munkájukat.

Ezzel párhuzamosan a kijevi elnöki hivatal arról számolt be csütörtökön, hogy az Egyesült Államok az ukrán Nemzeti Gárda 780 tagjának kiképzését vállalta. A hivatal közleménye szerint Barack Obama amerikai elnök erről szóló döntéséről Joe Biden amerikai alelnök tájékoztatta Petro Porosenko ukrán államfőt telefonbeszélgetésük során.

Nem tudja megerősíteni az EBESZ a nehézfegyverek teljes kivonását

A szemben álló felek együttműködésének hiánya miatt az Európai Együttműködési és Biztonsági Szervezet (EBESZ) továbbra sem tudja megerősíteni a nehézfegyverek teljes mértékű kivonását a kelet-ukrajnai Donyec-medence harci övezeteiből – közölte Alexander Hug, az EBESZ ukrajnai különleges megfigyelő missziójának vezető-helyettese.

Hug szerint még mindig előfordulnak olyan esetek, amikor akadályozzák a megfigyelők munkáját. Megjegyezte, hogy az EBESZ rendőri megfigyelő missziója készen áll ellenőrizni az új helyszíneket, ahova a nehézfegyverek átszállították, ennek viszont előzetes egyeztetések nélkül kellene lezajlania, különben a vizsgálat értelmét veszti.

Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki és Luhanszki Népköztársaság vezetői március 4-én bejelentették, hogy befejezték a nehézfegyverek kivonását a harcvonalról. Az ukrán védelmi minisztérium pedig szerdán közölte, hogy ukrán részről is befejeződött a nehézfegyver-kivonási művelet.

A délkelet-ukrajnai válság rendezésével foglalkozó kontaktcsoport tagjai február 12-én Minszkben írták alá a tavalyi szeptemberi megállapodások végrehajtásáról szóló 13 pontos intézkedéscsomagot: a dokumentum rendelkezett egyebek mellett a tűzszünet érvényesítéséről, a nehézfegyverek visszavonásáról a szembenállókat elválasztó vonaltól legalább ötven kilométerre, a teljes fogolycseréről, illetve arról is, hogy Ukrajna helyreállítja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határszakaszon.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »