A görög államadósság-válság kapcsán egyre feszültebbé válik a viszony Németország és Görögország között. Habár az elmúlt hetek alapján úgy tűnik, egyik fél sem kíván engedni a másiknak, Angela Merkel kancellár hivatalos találkozóra hívta Berlinbe Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt.
A német-görög viszony a januári görög kormányváltás óta egyre feszültebbé válik, azonban most úgy tűnik, Angela Merkel személyesen igyekszik oldani a kialakult helyzeten. Steffen Seibert német kormányszóvivő bejelentette: a kancellár jövő hét hétfőn Berlinben fogja vendégül látni Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt. Ciprasz hivatalba lépése óta a két kormányfő csupán egyszer, február 12-én egy brüsszeli EU-csúcs keretein belül találkozott egymással, adta hírül a Der Spiegel.
Ciprasz egyébként egy korábbi, a Der Spiegelnek adott interjúban már utalt rá, hogy örömmel fogadná a német kancellár egy esetleges jövőbeni meghívását. Ugyanakkor az elmúlt hetekben a két ország viszonya már-már fagyossá vált, köszönhetően többek között a görögök által múlt héten felhozott német háborús jóvátétellel kapcsolatos követeléseknek. Az sem segített a helyzeten, hogy görög politikusok azzal fenyegetőztek a napokban, hogy Görögország eurózónából való kizárása esetén a görög határokat megnyitják a déli bevándorlói áramlatok előtt. Görög diplomáciai körökből származó információk szerint Ciprasz a jövő heti találkozót pont arra szeretné használni, hogy elősegítse a két ország között kialakult nézeteltérések megoldását.
Ezzel szemben a németek egy jelentős részénél lassan betelni látszik a pohár. A Frankfurter Allgemeine Zeitung egyik cikkében például Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter nyilatkozata olvasható: Görögország eljátszotta a németek bizalmát. Schäuble nem csak a nemzetközi megállapodások megszegését rótta a görögök szemére, hanem azt is, hogy a jelenlegi kormány a saját népének is hazudik. Ezzel elsősorban arra utalt a német politikus, hogy Ciprasz kormánya csalfa reményekkel hitegeti a görögöket; az országban kialakult válságért pedig Berlint, Brüsszelt és általában Európát hibáztatja. Schäuble hozzátette, itt az ideje, hogy a görög kormány szembenézzen a valósággal és felelősségteljes válságkezelő lépéseket tegyen.
Görög források már a jövő heti, berlini találkozó bejelentése előtt is úgy nyilatkoztak, hogy Alekszisz Ciprasz kormányfő a következő napok során saját kezébe óhajtja venni az irányítást a görögországi helyzet rendezésével kapcsolatban. Ciprasz egy görög lapnak bizakodva nyilatkozta: e hét végéig sikerülhet meggyőzni az eurózóna többi tagállamát a görög államadósság finanszírozásával kapcsolatban. A görög kérdés szempontjából tehát mindenképp izgalmasnak ígérkezik a csütörtökön kezdődő EU-csúcs.
Küttel Orsolya