Moszkvának sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni a feleket, ugyanakkor nagy áttörés nem várható, mivel a szíriai polgárháború számos ellenzéki csoportja nem hajlandó részt venni a tárgyalásokon, hiszen szerintük az kizárólag Aszad hatalom maradását szolgálja.
A szíriai ellenzéki csoportok tagjai hétfői moszkvai tanácskozásuk során közös követeléseket fogalmaztak meg, amelyeket a tárgyalásokhoz később csatlakozó, Bassár el-Aszad vezette kormányzat képviselőinek fognak bemutatni, adta hírül a Reuters.
Moszkva korábban jelezte, hogy tárgyalóasztalhoz kívánja ültetni a szíriai polgárháborúban harcoló feleket, hogy egyfajta keretet biztosítson a béketárgyalások megkezdéséhez.
Ugyanakkor az áttörésnek vajmi kevés esélye van. Az ellenzék fő erői visszautasították a részvételt, mivel számukra az egyetlen megoldást a problémára Aszad távozása jelenti, és a Moszkva által kezdeményezett tárgyalás kizárólag Aszad hatalom maradását erősíti, aki Oroszország hagyományos szövetségese.
„Próbálunk bizalmat teremteni a felek között, beleértve a kormányzatot és mindenkit, akinek célja a háború befejezése és a fegyverszünet”, fogalmazott Majid Habbo, az ellenzéki Nemzeti Koordinációs Bizottság vezető képviselője.
Több mint harminc ellenzéki képviselő tartózkodik Moszkvában a tárgyalások alatt. Azonban ezek jórésze az Aszad-rezsim által megtűrt, damaszkuszi hivatalos ellenzék, akiket a polgárháborúban harcoló fegyveres csoportok árulónak bélyegeznek.
Majid Habbo elmondta, hogy „Oroszország a rezsim szövetségese, és fontos szereplője a konfliktusnak. Reméljük, hogy Oroszország megérti nézeteinket, és nyomást helyez Aszadra.”
Hangsúlyozta, hogy az ellenzék fontos követelései közé tartozik továbbá a civilek helyzetének javítása, illetve a politikai foglyok szabadon engedése.
A kormányzat képviselői várhatóan szerdán csatlakoznak a tárgyalásokhoz. Aszad a Foreign Affairs-nek elmondta, hogy „ami Moszkvában zajlik, az nem a megoldásokról való tárgyalás, hanem egyfajta felkészülés egy nagyobb konferenciára. Nem vagyok pesszimista, reménykedünk.”
Putyin 2013-ban egyszer már komoly sikert könyvelhetett el a szíriai polgárháborút illetően az Aszaddal megkötött vegyifegyver-megállapodás tető alá hozásával, amellyel Barack Obama amerikai elnök komoly presztízsveszteséget szenvedett.
Most azonban tehát nagy áttörés nem várható, ugyanakkor Oroszország a felek tárgyalóasztalhoz ültetésével magát mint a felelős, a problémát mihamarabb megoldani kívánó közvetítőként pozícionálhatja magát.
Káply Mátyás