2010-ben Christian Wulff, akkori német szövetségi államfő kijelentette, hogy az iszlám Németország része. Kapott is ezért anno hideget-meleget. Öt évvel később, egy nappal a gigantikus párizsi felvonulást követően Angela Merkel hasonlóképp nyilatkozott: az iszlám Németországhoz tartozik.
Angela Merkel szerint az iszlámnak igenis helye van a német társadalomban. A török miniszterelnök Ahmet Davotoglu berlini látogatása során a kancellárasszony a következőket mondta: „A korábbi szövetségi államfő, Christian Wulff ezt mondta: az iszlám Németország része. És ez így is van. Ezen a véleményen vagyok magam is.”
A hivatalos megbeszélést követő sajtótájékoztatón Merkel a kamerák kereszttüzében elmondta, hogy ő „minden német kancellárja, ebbe beletartozik mindenki, aki tartósan itt él, függetlenül attól, hogy milyen származású, vagy hol született.” Angela Merkel továbbá elmondta, valamelyest reagálva a párizsi terrorakciókra, hogy Németországban mindenki szívesen látott, vallástól függetlenül, aki betartja a német törvényeket és megtanulja a nyelvet.
Angela Merkelről korábban is lehetett tudni, hogy a vallási tolerancia híve, ilyen erős kijelentést tőle azonban korábban még nem hallottunk. Németországban tavaly október óta minden hétfőn ezrek vonulnak az utcára, kiváltképp a keleti területeken, hogy tiltakozzanak a Nyugat állítólagos iszlamizációja ellen. A Pegida-csoport tevékenysége igencsak megosztja a német társadalmat, elmondható azonban, hogy a többség inkább ellenségesen, sem megértően tekint a tüntetőkre. A parlamentben lévő német pártok is elítélték az iszlámellenes csoportot, komolyabb figyelmet azonban nem szenteltek a Drezdában hetenként utcára vonuló több ezer ember követeléseinek. A párizsi terrorista támadásokat követően a Pegida természetesen úgy próbálta interpretálni az eseményeket, mint akinek a jóslatai beteljesedtek: lám-lám, az iszlám tényleg bajt hoz ránk. Merkel hétfői állásfoglalása nem csak a Németországban élő 4 millió muszlimnak, köztük 3 millió töröknek szól, de a Pegida zászlaja alatt vonulóknak is.
A hétfői találkozón természetesen szó volt az örök témáról is, Törökország lehetséges uniós csatlakozásáról. Ahmet Davotoglu véleménye szerint a török csatlakozási tárgyalások egyik fő problémája az európaiak részéről fennálló iszlamofóbia. Angela Merkel német oldalról megerősítette régóta ismert álláspontját, mely szerint jelenleg nem támogatnák Törökország felvételét az EU-ba, ugyanakkor igyekeznek fenntartani az esélyét annak, hogy egyszer majd révbe érnek a csatlakozási folyamatok (már csak stratégiai érdekből sem szeretné elveszíteni a törököket). Ezt bizonyítja, hogy a német kancellár az egyelőre megrekedt tárgyalásoknak új löketet kívánna adni, és az eddigi szokásos emberi jogi diskurzus helyett a jogállamiság-dialógust szeretné megnyitni. Ezzel ugyanis nagy valószínűséggel több hívre tehet szert Ankarában.
Molnár Tamás Levente