Kína tovább mélyíti kereskedelmi kapcsolatait Latin-Amerikával

Január 8-9. között Pekingben került megrendezésre a Kína-CELAC csúcs, amelynek során megerősítést nyert, hogy Peking amellett, hogy érdeklődik a latin-amerikai térség erőforrásai és piacai iránt, a jövőben az új megállapodások segíségével versenybe akar szállni az Egyesült Államokkal a régióban való nagyobb befolyásért.

Harminc latin-amerikai és karibi ország miniszterei tárgyaltak kínai kollégáikkal január 8-9. között Pekingben a Kína-CELAC csúcs keretén belül, hogy infrastruktúra-fejlesztési, ipari, energetikai, turisztikai, valamint tudományos és technológiai együttműködésről szóló kétoldalú megállapodásokat kössenek. Venezuela, Ecuador, Costa Rica és a Bahama-szigetek elnökei a kínai államfő vendégeiként vettek részt a találkozón.

A csúcs során Kína elkötelezte magát arra, hogy az elkövetkezendő tíz év során 250 milliárd dollárt fog befektetések formájában Latin-Amerika rendelkezésére bocsátani. A felek közötti kereskedelem az elkövetkezendő évtizedben előreláthatólag meg fogja haladni a fél trillió dollárt, így 2030-ig Kína az Egyesült Államokat megelőzve Latin-Amerika elsőszámú kereskedelmi partnerévé fog előlépni. A jelentős befektetésekért cserébe a térség országai kulcsfontosságú termékeket fognak exportálni a távol-keleti országba: Venezuela például kőolajjal, Argentína és Brazília szójababbal, Peru és Chile pedig rézzel fog fizetni Kínának. Tehát Latin-Amerika gazdasági fejlődése továbbra is a nyersanyagpiaci áraktól fog függeni a jövőben.

Peking amellett, hogy érdeklődik a latin-amerikai térség erőforrásai és piacai iránt, a létrejött megállapodások segíségével versenybe akar szállni az Egyesült Államokkal a régióban való nagyobb befolyásért.

A felek közötti következő nagyszabású találkozó – a Kína-Latin-Amerika Tudományos és Technológiai Fórum – szeptemberben kerül majd megrendezésre az ecuadori fővárosban, Quitóban.

Gumhert Dóra

Friss hírek