Ez volt minden idők legnagyobb francia megmozdulása

Hatalmas tömeg részvételével megkezdődött vasárnap Párizsban a terrorizmus elleni történelmi tiltakozó felvonulás, amelynek élén mintegy ötven ország állam- és kormányfője vonult fel Francois Hollande francia államfő oldalán. Cikkünk folyamatosan frissül!

Összefoglaló

Franciaországban vasárnap több mint 3 millió ember vonult utcára országszerte, hogy megemlékezzen a pár napja történt iszlám fundamentalisták által megölt 17 áldozatról. A francia belügyminisztérium szerint a mostani terrorellenes felvonulás volt minden idők legnagyobb francia demonstrációja.

Több mint 40 ország állam- és kormányfője, illetve számos magas rangú politikai tisztviselő vett részt a mai meneten. Francois Hollande francia elnök szerint a mai napon Párizs volt a világ fővárosa.

Számos európai nagyvárosban, így Londonban, Madridban, Berlinben, Brüsszelben vagy Bécsben többezres tüntetéseket szerveztek. Európán kívül is rengeteg demonstráció volt, Bejrúttól Montrealig emberek ezrei vonultak az utcára.

20:08   A tömeg nagy része elindult hazafelé, a Place de la République-n még tartja magát egy kemény mag.

19:24   Francois Hollande és Benjamin Netanyahu óriási üdvrivalgás közepette belépett a párizsi nagy zsinagógába. Eközben a Reuters által közölt kép esélyes, hogy a párizsi tüntetések szimbólumává válhat.



18:57   Franciaország ma történelmet írt, a francia belügy ugyanis megerősítette, hogy ez minden idők legnagyobb francia demonstrációja- írja a BBC. Hogy pontosan mennyien vannak jelenleg az utcákon, azt igen nehéz megbecsülni. Több internetes forrás szerint azonban már a hárommilliós létszámon is túl lehetünk.

18:51   Kétség sem fér hozzá, Párizs ma a „világ fővárosa”. A mai párizsi felvonlás képei, az AFP válogatásában.

18:46   A francia AFP szerint 1944-es náci megszállás vége óta nem volt példa arra, hogy annyi ember vonuljon az utcára, mint ma. A párizsi tömeg lassan eléri a tervezett végállomást, a Place de la Nation-t.

18:25   A tömeg pedig egyre csak nő. A párizsi tüntetések egyik szervezője szerint országszerte legalább hárommillió ember tüntet jelenleg: kétmillió Párizsban, egymillió vidéken.



18:19   Brüsszelben rendőrségi adatok szerint húszezer embervonult fel az „Együtt a gyűlölet ellen” címmel meghirdetett meneten. Eközben egy névtelen telefonáló fenyegetése miatt ki kellett üríteni a legnagyobb példányszámú francia nyelvű belga napilap, a Le Soir szerkesztőségét. A belga hatóságok azóta őrizetbe vették az állítólagos telefonálót, az 53 évesThierry Carreyn-t.

18:08   Szép szójátékkal emlékeznek a tüntetők Ahmed Merabetre, a támadások egyik rendőre áldozatára (aki nem mellesleg muszlim volt), aki a Charlie Hebdo szerkesztőségét védte.

18:01   David Cameron brit miniszterelnök a Twitteren osztotta meg gondolatait a mai tüntetésről, illetve a pár napja történt terrortámadásokról.



17:55   Európa több nagyobb városában is sokezres tüntetéseket rendeztek. Berlinben tizennyolcezer, Bécsben tízezer ember emlékezett meg a párizsi áldozatokról. Boris Johnson londoni polgármester szerint a párizsiak most olyan szörnyű napokat élnek át, mint amilyeneket ők anno tíz évvel ezelőtt. A londoni Trafalgar téren is sokezres tüntetés volt, a National Gallery oldalára a francia zászlót vetítették ki.

17:44   Az AFP élő közvetítését itt lehet megtekinteni:

17:19   Mindeközben vidéken is rengetegen vannak az utcákon. Az AFP becslése szerint körülbelül 600 ezer ember vonult ma fel, legtöbben Lyonban, Bordeaux-ban, Rennes-ben és Marseille-ben. Az AFP szerint a fővárosban 1,5 millió ember lehet jelen pillanatban az utcákon, a Le Monde szerint a nap folyamán országszerte két millió ember vett részt különféle terrorellenes felvonulásokon.

17:10   Délután 4 óra körül befejeződött mintegy ötven ország állam- és kormányfőjének a terrorizmus elleni történelmi tiltakozó felvonulása vasárnap Párizsban, de Francois Hollande francia elnök a helyszínen maradt, hogy részvétét nyilvánítsa az áldozatok hozzátartozóinak és a sérülteknek.

17:00   Francois Hollande így fogadta Angela Merkelt a menet előtt.

16:15   A politikai vezetők karöltve, némán mentek, a francia elnökbe balról Angela Merkel német kancellár, jobbról Ibrahim Boubacar Keita mali elnök karolt. Az első sorban volt látható többek között Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke. Mögöttük vonult más államok vezetőinek társaságában Orbán Viktor magyar miniszterelnök.

15:40   Elindult a menet. Az emberek a tüntetést biztosító rendőrökkel is kezet fognak, megölelik őket, gratulálnak ahhoz, hogy péntek este befejeződött a Charlie Hebdo című szatirikus lap elleni támadással kezdődött franciaországi terrorcselekmény-sorozat.

15:00   A francia sajtó szerint a párizsi Köztársaság tér (Place de la République) teljesen megtelt emberekkel, már nem lehet a térre jutni. A mellékutcákon is hatalmas a tömeg. A világ legnagyobb hírtelevíziói élőben közvetítik a menetet.

A világ országainak vezetői, köztük arab országok elnökei, mint  Mahmúd Abbász palesztin kormányfő a francia elnökkel, François Hollande-dal együtt buszra szálltak és a menet felé tartanak.

Nagyon sokan gyűltek már össze két órával a terrorizmus elleni tiltakozó megmozdulás kezdete előtt a párizsi République téren, ahonnan délután 3 órakor a menet elindul. „Emeljétek fel a tollaitokat!”, „Szabadság, egyenlőség, rajzoljatok, írjatok!” „Charlie vagyok” – ezek a feliratok olvashatók a République (Köztársaság) téren látható táblákon, ahol a napos időben már hatalmas tömeg gyűlt össze.

Az emberek gyertyákat gyújtanak és virágokat helyeznek el a téren álló, a francia köztársaságot szimbolizáló Marianne szobor lábánál, többen a francia himnuszt éneklik, mások sírnak.

A francia politikusokon – köztük Francois Hollande francia államfőn – kívül mintegy 45 külföldi vezető lesz ott a menetben. Köztük Angela Merkel német, David Cameron brit, Matteo Renzi olasz, Mariano Rajoy spanyol kormányfő, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Bohuslav Sobotka cseh és Zoran Milanovic horvát kormányfő, Klaus Iohannis román államfő vagy éppen Donald Tusk, az Európai Tanács és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Elmegy a tiltakozó menetre például II. Abdalláh jordán király, Petro Porosenko ukrán államfő, s Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is.

Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter bejelentése szerint a hatóságok 2200 rendőrt és katonát vetnek majd be a megmozdulás biztosítására. Így például mesterlövészek lesznek a menet útvonalát szegélyező házak tetőin.

Marad a legmagasabb terrorkészültség

Még hetekig fenntartják a franciaországi Ile-de-France régióban a terrorkészültség magas szintjét, az ország többi részében pedig a hozzá kapcsolódó különleges intézkedéseket, sőt tovább szigorítják azokat – jelentette be szombaton Bernard Cazeneuve belügyminiszter a kormány válságtanácskozása után, amelynek témája az előző nap véget ért terrorcselekmény-sorozat volt.

Az áldozatok emlékére rendezendő vasárnapi párizsi megemlékezéssel kapcsolatban – amelyen Francois Hollande francia elnök és több külföldi vezető is részt vesz – a miniszter kijelentette, hogy a hatóságoknak minden eszköz rendelkezésükre áll a biztonság szavatolására.   

Több mint egymillió embert várnak az eseményre, amelyen a megemlékezés mellett a cél a szabadság és a demokrácia melletti kiállás lesz a terrorizmussal szemben.

Manuel Valls francia miniszterelnök korábban elismerte, hogy vannak „hibák” azon emberek megfigyelési és kiszűrési rendszerében, akikről feltételezhető, hogy merényleteket követhetnek el. „Természetesen vannak hibák. Amikor 17-en meghalnak, azt jelenti, hogy vannak hibák” – fogalmazott a kormányfő a BFM francia hírtelevíziónak adott interjúban. Emlékeztetett arra, hogy „százak mennek Szíriába vagy Irakba, ahol a terrorizmusra képzik ki őket, és vannak, akik onnan vissza is jönnek”. Elmondta, hogy a hatóságok előállításokkal, elzárásokkal és terrorellenes törvényekkel próbálnak szembeszállni a terrorveszéllyel.

Kitekintő.hu / MTI

Friss hírek