A válság óta megtorpant a térségünk felzárkózása

A 2008-as gazdasági és pénzügyi válság begyűrűzése óta gyakorlatilag leállt az egykori szocialista tábor tagjainak felzárkózása a nyugati-európai gazdaságok színvonalához –állapítja meg egy, a térségbeli országok gazdasági átalakulásának elmúlt 25 évéről készült IMF-jelentés, amely szerint a piacbarát gazdaságpolitika melletti szilárdabb elkötelezettség a záloga a gyorsabb felzárkózásnak.

A gazdasági és pénzügyi válság 2008-as kezdete óta lényegében megállt a Közép- és Kelet-Európa gazdasági felzárkózása a nyugat-európai országok fejlettségi színvonalához, és a gazdasági reformok is szinte mindenhol lefékeződtek – állapítja meg többek között az a friss, Brüsszelben csütörtökön bemutatott jelentés, amelyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mérleget von a térség országainak gazdasági átalakulásáról a rendszerváltás óta eltelt 25 évben.

Az IMF szakértői a jelentés brüsszeli Bruegel Intézetben tartott bemutatója alkalmából úgy vélték, hogy a konvergencia folyamat új életre keltéséhez és néhány ország esetében a válságba való visszasüllyedés elkerüléséhez a piacbarát politikák melletti szilárdabb elkötelezettségre lenne szükség.

James Roaf és Bikas Joshi szerint a kormányoknak a Szlovéniától Oroszországig terjedő térségben két prioritást kellene maguk elé tűzniük. Az első, hogy egyes országokban megkülönböztetett figyelmet kellene fordítani a makrogazdasági és pénzügyi stabilitásra a tartósan magas államháztartási hiányra és a növekvő államadósságra való tekintettel, illetve a bankok rossz hiteleinek emelkedő szintjére is. A második: fel kellene gyorsítani és el kellene mélyíteni a szerkezeti reformokat az üzleti és a befektetői környezet, a hitelekhez való hozzáférés, a közkiadások prioritási sorrendjének meghatározása, az adó-közigazgatás és a munkaerőpiaci reformok terén.

Az IMF jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendszerváltás időszakához (1989-1990) képest az öt közép-európai EU-tagállamot (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia), továbbá a három balti államot a gazdaság szerkezetét és fejlettségét illetően több dolog köti össze a fejlett Nyugattal, mint a többi egykori szocialista országgal (elsősorban a Nyugat-Balkánnal, Ukrajnával vagy éppen Oroszországgal). A szakértők szerint ez a különbség elsősorban az EU-tagságra vezethető vissza, ami a kereskedelem liberalizálása, a jogállam, a tőke és a munkaerő áramlása révén éreztette elsősorban a kedvező hatásait.

A BruxInfónak arra a kérdésére, miszerint a jelenlegi magyar kormány széles körben atipikusnak, más szóhasználattal élve unortodoxnak nevezett gazdaságpolitikája esetleg felülírhat-e eddig megingathatatlannak hitt téziseket, James Roaf, az IMF európai főosztályának térségért felelős rangidős képviselője rámutatott, hogy a felzárkózási folyamat megtorpanása egyes térségbeli országokban a piaci reformok megkérdőjelezéséhez vezetett. Roaf azonban ezt tévedésnek tartja és úgy gondolja, hogy a szóban forgó országoknak (Magyarországot külön nem említette) az állam szerepének növelése helyett inkább a piaci reformok felgyorsítására kellene helyezniük a hangsúlyt.

Általános tanulságként az IMF jelentése aláhúzza, hogy a gazdasági átmenet 25 éve alatt azoknak az országoknak jutott osztályrészül gyorsabb növekedés és felzárkózás a jövedelmeket illetően, amelyek „szarvánál ragadták meg a bikát” és rövid idő alatt ambiciózus reformokat hajtottak végre.

A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a pénzügyi és hitelezési boom túlhajszolása a térség országaiban kiegyensúlyozatlan fejlődést és növekedést intézett elő. James Roaf szerint ezek az egyensúlytalansági problémák mindenképpen a felszínre törtek volna, a 2008-ban begyűrűző gazdasági és pénzügyi válság azonban felgyorsította a folyamatot.

Roaf úgy véli, hogy az euróövezetbe való belépés nem lenne akkora hatással a még kívül lévő közép-európai tagállamokra, mint az EU-tagság volt, mivel ezek az országok már most is ezer szállal kötődnek a valutaövezethez és a csatlakozás nem jelentene nagy különbséget a számukra. Egyúttal úgy ítélte meg, hogy mivel a valutaövezet jövőbeni bővítése során a korábbinál nagyobb hangsúlyt kaphat a reálkonvergencia, az euróra való áttérés akár az EU-csatlakozáshoz hasonló ösztönző erőt jelenthet a belső reformokra.

Darvas Zsolt, a Bruegel szakértője a térség országaiban a GDP 1980 és 2014 közötti alakulásának áttekintése után arra a következtetésre jutott, hogy az EU tíz úgynevezett keménymag országához (a régi 15-ök mínusz a déli tagállamok) viszonyított fejlettség (a GDP konvergencia) tekintetében a szóban forgó államok körülbelül a fele – köztük Kelet-Németország, Magyarország, Csehország, Szlovénia és a nyugat-balkáni országok – ma rosszabbul áll, mint a rendszerváltás idején.

Akik 1989-hez képest a GDP felzárkózásában javítottak a helyzetükön, azok Lengyelország, Szlovákia, Románia és a három balti ország.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »