Újabb fegyvert készítettek Orbán kormánya ellen?

Az EU olasz elnökségnek kedden sikerült elfogadtatnia a tagállamokkal a jogállamiságnak szentelt politikai párbeszéd elindítását, amit Sandro Gozi olasz államtitkár hiánypótlónak nevezett. Szíjjártó Péter, a magyar diplomácia vezetője öt elv figyelembe vételét tartja szükségesnek: az objektivitást, a diszkrimináció-mentességet, a tagországok egyenlő elbánását, a politikai elfogulatlanságot és a bizonyítékok alapján történő vitát.

Az általános ügyek tanácsának keddi ülésén utat tört magának az az új politikai kezdeményezés, ami a jogállamisággal kapcsolatos problémák többé-kevésbé rendszeres megvitatására teremt keretet, első ízben a tagországok alkotta tanácson belül.

„Nincs racionális oka annak, hogy ne foglalkozzon mind a három EU-intézmény a jogállamiság témájával. Itt egy hiányt kell pótolni” – válaszolta Sandro Gozi, olasz EU-ügyi államtitkár az ülést követően a BruxInfónak arra a kérdésére, hogy milyen hozzáadott értéket képvisel majd a várhatóan decemberben tanácsi következtetések formájában zöld jelzést kapó új keret. „Nem látjuk okát annak, hogy miért ne tarthatnánk időről-időre politikai vitát erről a témáról” – tette hozzá az orientációs vitán elnöklő államtitkár.

Szíjjártó Péter külügyminiszter szerint mindenki üdvözölte az olasz javaslatot, ám arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenleg még hiányzó eljárásjogi kérdések meghatározása során bizonyos elveket be kell tartani. A magyar diplomácia irányítója öt ilyen fontos alapelvet nevezett meg. Ezek: az objektivitás, a diszkrimináció-mentesség, az egyenlő bánásmód, a politikai elfogulatlanság és a bizonyítékok (és nem híresztelések) alapján történő vitát. Hozzátette, hogy a politikai párbeszéd során az információkat az erre hivatott szervezetektől és a tagállamoktól, nem pedig sajtóhírekből kell beszerezni.

Számos konkrétum még kidolgozásra vár, ezek egyike, hogy milyen rendszerességgel tűzzenek napirendre (és milyen formában) a jogállamiságról szóló politikai párbeszédet a Tanácsban. Az sem egészen világos még – ismerte el Szíjjártó Péter is -, hogy a konstruktívnak nevezett párbeszéd tárgya mi legyen: rendszerszintű vagy ad hoc problémák?

EU-források mindenesetre hangsúlyozzák, hogy a Tanács jogi eljárás helyett politikai keretet kíván létrehozni, amelynek fő célja nem egyes tagállamok sarokba állítása, de nem is feltétlenül egyedi problémák megvitatása lenne, hanem a jogállamiság kultúrájának a tagállami legjobb gyakorlatok cseréjén keresztül történő erősítése.

Az új fórum ilyenformán inkább csak kiegészíteni fogja a már meglévő és az EU-szerződéssel összhangban lévő jogi eszközöket: egyedi eseteknél a kötelezettségszegési eljárások Bizottság által történő elindítását, illetve az alapvető jogok súlyos és folytatólagos megsértése esetén a szerződés 7-ik cikke szerinti eljárás kezdeményezését, ami akár egy tagállam szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat.

A magyar diplomácia egyébként úgy véli, hogy éppen Magyarország a jó példa arra, hogy ez az eszköztár működőképes.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »