Bár a hadsereg korábban cáfolta, mégis indul Sziszi az egyiptomi választásokon. Beszédében nem ígért csodákat, azonban kijelentette, hogy közös erővel létrehozható egy stabil és biztonságos Egyiptom. A bejelentést követően újabb tüntetéseket kezdtek szervezni a Muszlim Testvérek tagjai.
Abdel Fattah al-Sziszi, az első szabadon választott elnök, Mohamed Murszi hatalmát megdöntő tábornok a televízióban jelentette be, hogy indul az egyiptomi elnökválasztáson, amelyet az előrejelzések szerint meg is fog nyerni. A választás időpontja egyelőre nincs kihirdetve, de várhatóan jövő hónapban lesz megtartva. Sziszi annak ellenére indul a választáson, hogy korábban a hadsereg ezt tagadta.
Sziszi beszédét katonai egyenruhájában tartotta, de kiemelte, hogy utoljára viseli azt, hiszen feladja az uniformist azért, hogy megvédje a népét. „Egész életemet katonaként töltöttem a hazám érdekében. Most indulok az egyiptomi elnökválasztáson, és a ti támogatásotok megtiszteltetés a számomra”, mondta Sziszi. Egyiptomnak 1952 óta – egy évet kivéve – mindig olyan elnöke volt, aki katonai háttérrel rendelkezett.
„Nem a hadsereg vagy a politikai erők döntötték meg az előző két rezsimet, hanem ti voltatok azok, emberek. Az, hogy beszállok az elnökségért folyó harcba nem jelenti azt, hogy másoknak ki kell maradniuk belőle”, mondta a tábornok.
Sziszi beszédében nem tett csengő ígéreteket a jövőre vonatkozóan, hanem kihangsúlyozta a problémákat, amikkel jelenleg Egyiptomnak szembe kell néznie. „Nem ígérem, hogy csodákat fogok tenni, de megígérem, hogy keményen fogok dolgozni. Ha az a megtiszteltetés ér, hogy az ország elnöke lehetek, megígérem, hogy közösen stabillá és biztonságossá tesszük Egyiptomot”, mondta Sziszi.
A Sziszit támogatók olyan embernek látják őt, akire szükség van ahhoz, hogy megszűnjön a krízis Egyiptomban. Ellenzői szerint azonban ő volt a vezetője az első szabadon választott elnök, Mohamed Murszi megdöntésének. A puccs óta pedig nyíltan üldözi a Murszit támogató Muszlim Testvéreket, amelyet a Hamásszal egyetemben terroristaszervezetnek minősített. A hét folyamán több mint ezer ember ellen folytattak le bírósági eljárást Egyiptomban, akik mind a Muszlim Testvérekkel hozhatók összefüggésbe. Közülük eddig 529-et halálra ítéltek.
Sziszi megígérte, hogy elnöksége alatt is tovább fognak harcolni a terrorizmus ellen.
Sziszi bejelentését követően tüntetések kezdődtek Murszi támogatóinak szervezésében Kairó utcáin. „Az, hogy indul az elnökválasztáson, nem fog stabilitást hozni Egyiptomnak. Igaz, hogy sok támogatója szereti és szinte imádja őt, de rengetegen vannak, akik gyűlölik Sziszi tábornokot, és őt tartják felelősnek a vérontásért”, nyilatkozta az AP-nek Magdi Karkar, a Muszlim Testvérek által vezetett koalíció tagja.
„Ő egy politikus, katona és közgazdász. Mindent ért, ami az állammal kapcsolatos. Senkivel sem lehet őt összehasonlítani. Az országnak egy olyan erős emberre van szüksége, mint ő”, nyilatkozta Sziszi egyik támogatója.
„Ahogy választási munkálatok haladnak előre, úgy kérjük az egyiptomi hatóságokat, hogy biztosítsák a szabad, korrekt és átlátható választásokat; hogy minden jelöltnek legyen lehetősége a szabad kampányra anélkül, hogy zaklatástól vagy megfélemlítéstől kelljen tartania, és hogy az egyiptomi polgárok véleménye teljes mértékben képviseltetve legyen”, mondta a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, Bernadette Meehan. Oroszország már korábban kinyilvánította támogatását Sziszi elnöksége felé.
Sziszi mellett egyelőre Hamdin Szabahi baloldali politikus az egyetlen, aki biztosan indul az elnökválasztáson. Szabahi 2012-ben harmadik helyen végzett.
Sziszit valószínűleg Szedki Szobhi tábornok fogja felváltani védelmi miniszteri székében.
Lorencsics Emese