Ütemezetten halad a Déli Áramlat építése

Ütemezetten halad a Déli Áramlat földgázvezeték építése – állapította meg csütörtöki ülésén a Gazprom vezetése. A cég időközben a hosszú távú szerződésekben rögzített földgáz árának csökkentéséről állapodott meg magyar exportőr cégekkel is.

A tanácskozásra készített jelentés szerint valamennyi országban, amelyen áthalad a vezetékrendszer, intenzív munka folyik.

Az orosz földgázt a tervek szerint Európa számos államába, így Magyarországra is 2015 végétől szállító csővezeték a Fekete-tenger alatt halad, majd a Bulgárián, Szerbián, Magyarországon és Szlovénián keresztül az olaszországi Tarvisióig jut el. Szerbiából Horvátországba és Bosznia-Hercegovinába is terveznek egy-egy leágazást. Megépítésében a Gazprom 50 százalékos, az ENI 20, az EDF és a Wintershall 15-15 százalékos részesedéssel vesz részt.

A Gazprom tájékoztatása szerint befejeződtek a tenger alatti szakasszal kapcsolatos tervezési és felmérési munkálatok. Az oroszországi és bulgáriai szakaszon a tervek elkészítésén dolgoznak. A hatóságok kedvező értékelését a gázvezeték lefektetésének a Fekete-tenger oroszországi partvidékének környezetére gyakorolt hatásáról már megkapták, ugyanezt december végére várják Bulgáriában.

A jelentésben az is szerepel, hogy a Déli Áramlat bulgáriai szakaszán, Raszovónál október 31-én hegesztették össze az első csöveket, és még ebben a hónapban megkezdik a szerbiai szakasz építését. Magyarországon jövő januárban fejeződik be a tervdokumentáció műszaki fejezeteinek kidolgozása annak érdekében, hogy meghatározzák a gázvezeték útvonalát. A magyarországi szakasz tervezésére és felmérésére, a környezetvédelmi vizsgálatokra kiírt kivitelezői pályázat megtörtént – olvasható a Gazprom MTI-hez eljuttatott közleményében. 

Szlovéniában még tart a környezetvédelmi és a tervezési dokumentáció előkészítése, míg Oroszország területén folytatódik a Fekete-tenger partjáig vezető úgynevezett Déli Folyosó gázvezeték építése. Ez viszi a gázt a Déli Áramlathoz. 

A Gazprom jelentése megállapítja, hogy mindkét vezetékrendszer építése az előre elhatározott menetrendnek megfelelően zajlik, így a Déli Áramlaton 2015 végén megindul a földgázszállítás Európába.

A gázvezeték 2018-ra éri el teljes kapacitását, így évi 63 milliárd köbméter továbbítására lesz képes. 

A bistass.ru jelentése szerint a Gazprom és Magyarország egyeztetett a Panruszgaz és a Centrex Hungary Zrt. által vásárolt orosz gáz árának korrekciójáról. Ez az orosz állami gázcég negyedéves pénzügyi beszámolójából derül ki.

„Mostanára megállapodásra jutottunk a vásárlók többségével az európai piacra menő földgáz szállításáról szóló szerződések meghosszabbításáról. Több európai vásárló fordult azzal a követeléssel a Gazprom Exporthoz, hogy vizsgálja felül a hosszú távú szerződések keretében kialkudott árakat a világpiacon kialakult helyzetre hivatkozva. Túlkínálat van gázból, valamint lényeges különbség a spot árak és a hosszú távú szerződésekben rögzített árak között” – olvasható a Gazprom elszámoló jelentésében.

Ebben az is szerepel, hogy a Gazprom az idén az olasz ENI-vel és a Sinergie Italiane céggel már megállapodott, valamint a nemzetközi választott bíróság döntése alapján a német RWE-vel kötött gázár-szerződést is felülvizsgálta.

A Gazprom számít arra, hogy az év végéig számos európai cég fogja kérni az árcsökkentést.

MTI

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »