Fordulatot remél a népszerűségi mutatók alakulásában a német ellenzéki szociáldemokrata párt (SPD) a kancellárjelölt Peer Steinbrück és Angela Merkel hivatalban lévő kancellár vasárnapi televíziós vitájától.
A kormányfői tisztség elnyerésére esélyes két erő, a konzervatív CDU/CSU pártszövetség és az SPD kancellárjelöltjei 2002 óta vesznek részt az amerikai elnökjelölti televíziós viták műfaját követő 90 perces műsorban, amelyet élőben közvetít a két országos közszolgálati televízió (ARD, ZDF), és a két vezető kereskedelmi adó (RTL, ProSieben) a választások előtt három héttel.
A tv-vita ötlete Edmund Stoiber volt bajor miniszterelnöktől, Gerhard Schröder szociáldemokrata kancellár 2002-es kihívójától származik. Akkor két vitát rendeztek, és a közvélemény-kutatások szerint mindkétszer Schröder szerepelt jobban. Pártja meg is nyerte a választást.
2005-ben csak egy vitát tartottak, amelyen Schröder a nézők szerint messze jobban teljesített, mint a kihívó, Angela Merkel. Az SPD azonban elvesztette a választást, és a nagykoalíció kisebbik pártjának szerepébe kényszerült a Merkel vezette konzervatívok mellett.
2009-ben ismét egy vita volt, amelyen Merkel a külügyminiszterével, Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata kancellárjelölttel mérkőzött meg. A 21 millió néző többsége szerint Steinmeier nyert, és az SPD népszerűsége emelkedésnek is indult a tv-műsor utáni napokban, de a választásig elpárolgott a vita hatása. Az SPD végül minden korábbinál rosszabb eredményt, 23 százalékot ért el, és ellenzékbe szorult.
A szociáldemokraták választói támogatottsága azóta sem változott jelentősen, a párt ma 25 százalék körül áll, messze lemaradva a stabilan 40 százalék feletti támogatottsággal rendelkező konzervatívoktól. Ugyanakkor a felmérések szerint a CDU/CSU-nak már nincsen nagyobb tartaléka. Az SPD viszont még mozgósíthatja azt a nagyjából 10 milliós tömeget, amely 2002 óta elfordult a szociáldemokratáktól, de nem állt át más párthoz, hanem a bizonytalanokhoz vándorolt. Ehhez segítheti hozzá az SPD-t, ha Steinbrück meglepetést okoz, vagyis a várakozásokhoz képest jól szerepel a vasárnapi vitán – remélik az SPD kampánytervezői.
Németországban nincsen kancellárváltó hangulat, és kormányváltó hangulat sincs igazán. A felmérések szerint ugyan többen helyeselnék a 2005-2009 közötti nagykoalíció felújítását, mint a konzervatív-liberális koalíciós kormányzás folytatását, de ez a vélemény nem tükröződik a pártok támogatottságát mérő vizsgálatokban, amelyek a kormánypártok hajszálnyi előnyét mutatják.
Az általános vélekedés szerint a tv-vita a szociáldemokraták utolsó esélye arra, hogy átformálják a közhangulatot. A 2009-es vita a közvéleménynek és a sajtónak is csalódást okozott, a többség úgy érezte, hogy Merkel és Steinmeier a politikai párbaj helyett inkább baráti beszélgetést folytatott, kiemelve az együtt töltött négy nagykoalíciós év eredményeit. Ennek a négy évnek Peer Steinbrück is részese volt pénzügyminiszterként, és jól együttműködött Merkellel, különösen a 2008-ban elmélyült világgazdasági válság legsúlyosabb szakaszában. Kancellárjelöltként azonban beszélgetés helyett szópárbajra készül. „Megígérem, hogy ezúttal nem lesz unalmas a vita” – mondta a politikus egy csütörtöki berlini sajtótájékoztatón.
Angela Merkel minden vizsgált mutató szerint jobban áll, mint kihívója. A többség rokonszenvesebbnek és hitelesebbnek tartja Steinbrücknél, akit sokan arrogánsnak gondolnak. Ráadásul az átlagosnál is rosszabb a megítélése a nők és volt NDK területén élők körében. A tv-vitát megelőző várakozások ebbe a képbe illeszkednek. A ZDF Politbarometer nevű, csütörtökön ismertetett felmérése alapján a választók 30 százaléka szerint Merkel szerepel majd jobban, 15 százalék szerint pedig Steinbrück. 46 százalék szerint döntetlennel végződik a párbaj, míg a megkérdezettek 9 százaléka nem tudott véleményt alkotni. Négy évvel korábban nagyjából ugyanez volt a helyzet – 32:10 arányban vezetett Merkel Steinmeier előtt, és 46 százalék tippelt döntetlenre -, mégis a kihívó került ki győztesen a vitából.
MTI