Jövő héten jöhet az újabb devizahiteles-mentőcsomag

A Népszabadság információi szerint a Bankszövetség nagy ütemben dolgozik a devizahitel mentőcsomag tervezeten, melyet jövő héten mutathat be a kormánynak. A bankok érdekképviselete az újság szerint a már korábban is kiszivárgó terven dolgozik, miszerint a 90 napon túli késedelmes hitellel rendelkezők közül azoknak kínálnának megoldást, akik nem jogosultak a Nemzeti Eszközkezelő segítségére.

Ez mintegy 70-80 ezer ügyfelet érinthet. A megoldás tartalmazná e hitelek forintosítását és egy részének elengedését, de szóba került olyan javaslat is, hogy a hitel maradna devizában, de akkora részt elengednének a hitelből, hogy az adós tudja fizetni a törlesztő-részletet és így jogosult legyen belépni az árfolyamgátra. A forintosítás mintegy 3-3,5 milliárd összeggel csökkentené az MNB devizatartalék szintjét, ami csak kisebb negatív hatással járna a forintra, hiszen az MNB jelenleg 36 milliárd euró összegű devizatartalékkal rendelkezik.

A kormány pénzügyi biztosa korábbi nyilatkozatában egy teljesen más konstrukciót vizionált. Szerinte ugyanis ki kellene jelenteni, hogy a devizahitelek „hibás termékek” és így a teljes állományt a felvételkori árfolyam mellett kellene forinthitelre cserélni az akkori kondíciók szerint. Ez a terv azonban több sebből vérzik, egyrészt jogilag erre nem igen lenne lehetőség, de a 2005-2007-es, nem támogatott forinthitelek magas kamata miatt lényegében nem is csökkenne az adós törlesztő részlete, így lényegi segítséget nem jelentene.

A Népszabadság szerint azonban nincs is igazi támogatása a pénzügyi biztos tervének, a Bankszövetség megoldása lehet a befutó.  Az újság információ szerint jó a viszony az új nemzetgazdasági miniszter és a bankok képviselői között, így most jobb az esély a megállapodásra.

Kitekintő / Equilor

Friss hírek

Szünetet tart a vámháború

Az Európai Unió felfüggesztette az amerikai kereskedelmi vámok elleni ellenintézkedéseket, hogy időt és teret engedjen a tárgyalásoknak, az intézkedés kedden lép érvénybe - jelentette be az Európai Bizottság hétfőn.

Read More »
bergsystem.hu

Milyen anyagból éri meg ablakot választani? (x)

Amikor az otthonteremtés során oda jutunk, hogy nyílászárókat kell választani – legyen szó akár új építésű ingatlanról, akár egy régi felújításáról –, akkor bizony számtalan szempontot figyelembe kell venni. A pénzügyi tartalékok ilyenkor mindig rohamtempóban fogynak, ugyanakkor ha van valami, amin szigorúan tilos spórolni, az a nyílászáró lesz.

Read More »