Döntött a bíróság: elítélte Silvio Berlusconit

Pont került tízévnyi nyomozás és egy hat éve húzódó adócsalási per végére; a „Mediaset” ügyben eljáró milánói bíróság adócsalás vádjában bűnösnek találta és négy év börtönbüntetésre ítélte Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnököt. Ezenkívül a politikust három évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is. Az ítélet nem jogerős, a politikus minden valószínűség szerint fellebbezni fog az elsőfokú döntés ellen.

Silvio Berlusconi pártja szétesőben van; feloszlott a lombardiai tartományi tanács, miután a maffiával való összejátszás vádjában bűnösnek találták a PdL egyik milánói politikusát. Míg a Szabadság népe a korrupciós botrányok terhe alatt roskadozik, a volt kormányfő a magánéletét érintő „bunga-bunga” ügy mellett a Mediaset nevű médiabirodalmával kapcsolatos per miatt is aggódhat. Utóbbit illetően pénteken született elsőfokú ítélet, amely szerint a milánói törvényszék adócsalás vádjában bűnösnek találta a politikust, akit a négyévnyi börtönbüntetés mellett három évre eltiltottak a közügyek gyakorlásától is. Berlusconi mindössze két napja jelentette be, nem jelölteti magát a miniszterelnöki pozícióra a közelgő tavaszi parlamenti választásokon.

Több másik gyanúsítottat is elítéltek, köztük a közvetítő feladatokkal megbízott Frank Agramát, aki a bíróság szerint Berlusconi csendestársaként tevékenykedett a televíziós jogok külföldi adásvételében. A bíró elrendelte, hogy a bűnösnek talált vádlottak tízmillió eurónyi összeget utaljanak át az állami adóhivatal számára. Felmentették viszont többek között Fedele Confalonierit, a Mediaset elnökét.

Az ügyészség szerint a vádlottak fiktív offshore vállalatokon keresztül vásárolták fel amerikai filmek közvetítési jogát a Berlusconi tulajdonában álló Mediaset számára, majd ezt követően hamis számlázással igyekeztek kibújni az adófizetés kötelezettsége alól. A filmközvetítési jogok árát mesterségesen felemelték, a hasznot a Berlusconi család fölözte le.

A törvényszék szerint „rendkívül jelentős adócsalásról” van szó, így végül súlyosabb büntetést szabott ki, mint az a három év nyolc hónapnyi elzárás, amelyet az ügyész vádbeszédében Berlusconi számára kért. Az ítélet kihirdetésekor a volt kormányfő nem volt jelen, ám nyilatkozatában azt állítja, politikai természetű döntés született, márpedig ha „nem lehet a bírók pártatlanságára számítani, az adott ország civilizálatlanná és barbárrá válik és megszűnik demokráciának lenni”. A védelem szerint a törvényszék nem vette figyelembe, hogy a Legfelsőbb Bíróság ugyanezekkel a tényekkel kapcsolatban már felmentette a volt kormányfőt. Ráadásul nem várták meg az Alkotmánybíróság azon döntésének meghozatalát sem, amely semmissé tehette volna a pert.

A politikai élet is nyomban mozgolódni kezdett. A médiamogul pártjának főtitkára, Angelino Alfano „váratlannak és érthetetlennek nevezte a milánói törvényszék ítéletét, amely szerinte „egy újabb bizonyítéka a Silvio Berlusconi ellen folyó igazságszolgáltatási zaklatásnak”. A politikus bizakodó hangnemben folytatja, mondván biztos benne, hogy a másodfokú ítélet már nekik fog kedvezni. Kevésbé volt kíméletes Fabrizio Cicchitto, aki szerint az ítélet nem más, mint egy Berlusconi elleni politikai gyilkossági kísérlet.

Míg Alfano párttársát, addig Antonio Di Pietro, az Értékek Olaszországa (IdV) elnevezésű balközép párt elnöke a Berlusconit bűnözőnek definiáló ítéletet veszi védelme alá; szerinte a volt miniszterelnök által meghozott, a saját érdekeit szolgáló jogszabályokat, a bírók rágalmazását és legitimációjuk megkérdőjelezését követően elérkezett a pillanat, amikor az igazság végre napvilágot láthat. A szintén jobbközép Demokrata Párt (PD) volt főtitkára, Dario Franceschini igyekezett diplomatikusan reagálni a történtekre, mondván „az ítéleteket nem kommentálni kell, hanem tiszteletben tartani”.

A volt kormányfő elítélésének híre természetesen a közvélemény figyelmét is azonnal felkeltette.  „Berlusconi részben a Mediasetnek köszönhetően került hatalomra. Most Berlusconit a Mediaset miatt ítélték négy év börtönre. Politikai pályafutása ugyanúgy kezdődött, ahogyan végződött. A baj csak az, hogy a kettő között túl sok idő telt el” – írja Facebook bejegyzésében egy nem Berlusconi párti csoportosulás.

A magánéletét érintő perek mellett már üzleti ügyei miatt is több ízben indult eljárás a volt miniszterelnök ellen, aki minden esetben kitartott ártatlansága mellett, mondván az ellene beadott keresetek mögött politikai rosszakarói állnak. A milánói törvényszék jelen ítéletével precedenst teremt, hiszen Berlusconi eddig az összes ellene folyó perből győztesen távozott, mivel vagy felmentették, vagy az ügy évült el. A bíróság azonban elévülés miatt a Mediaset ügyben is ejteni kényszerült több vádpontot, így a könyvelési csalást és a félrevezető pénzügyi jelentéseket. Az idő most is Silvio Berlusconinak dolgozik: nem valószínű ugyanis, hogy a 76 éves politikus arra kényszerül, hogy börtönbe vonuljon, mivel a jogerős ítélet kimondása előtt két fellebbezési lehetőség is rendelkezésére áll, így pedig ez az ügy is könnyen elévülhet.

Tóth Barbara

Friss hírek