Vajdasági magyar pártok, civil szervezeteket és magánszemélyek nyújtanak be felhívást/petíciót a magyar képviselőkhöz, az Európai Unió anyaországi vezetőihez, amelyben nevesítik a vajdasági magyarokat sújtó problémákat. A petíciót a vajdasági magyar közösség azonosságának megőrzése érdekében készítették.
Szeptember végén, Újvidéken gyűltek össze mindazok, akik aláírásukkal támogatták a petíció létrehozását, amelyben a vajdasági magyar közösséget érintő legfőbb gondokról írtak, valamint azok lehetséges megoldási javaslatairól. Abból a megállapításból indultak ki, hogy vajdasági magyar közösség demográfiai, gazdasági és foglalkoztatási helyzete, a 2000-es rendszerváltás óta tovább súlyosbodott, visszaesett a gyermekvállalás, a fiatal és képzett lakosok elvándorlása pedig fokozódott, ami miatt a lakosság elöregedése is egyre kifejezettebb.
A vajdasági munkanélküliek számának drasztikusságát is megemlíti a dokumentum, emellett kiemeli, hogy Vajdaságon belül, a magyarok közötti munkanélküliség aránya még magasabb. A magyarok döntéshozatali szervekből való kiszorulását is veszélyesnek tartják, ami sérti a nemzeti kisebbségeknek a képviseletre és a döntéshozatalban való arányos részvételhez való jogát. Az eddig leírtak miatt az aláírók szerint, a közösségen egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a depresszió és a letargia, mindez elkerülése érdekében, fogtak össze a vajdasági magyar pártok (Vajdasági Demokrata Párt, Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, Magyar Remény Mozgalom, Magyar Polgári Szövetség), civil szervezetek és magánszemélyek, petíciót intézve az anyaországi politikai elithez.
A felhívásban az aláírók követeléseiket tizenöt pontba szedték össze. Az első ilyen pontban a munkahelyteremtő intézkedés megtételét igényelik, amelyek csökkentik a munkanélküliséget, biztosítják a tisztességes keresetet és megélhetést, növelik a gyermekvállalás lehetőségét, valamint a fiatal és képzett lakosoknak a szülőföldön való maradását. A következő pontban aszerinti igényüket írják le, hogy Szerbia biztosítsa a délvidéki magyarság teljes körű nemzeti autonómiáját. Ez után, Szerbia valódi decentralizálását és EU-kompatibilis régiókra (nem statisztikai) való átszervezését követelik. Azt, hogy a régiók kialakításánál vegyék figyelembe a gazdasági, földrajzi, etnikai és más elveket, valamint azt, hogy délvidéki magyarság tömbben élő része egy közigazgatási egységben, régióban legyen. A Vajdaság Autonóm Tartomány önkormányzatiságának teljes visszaállítását kérik, beleértve a törvényhozási, végrehajtási és igazságügyi jogkört is. Az óhajok között szerepel többek között a magyar oktatási rendszer létrehozása az óvodától az egyetemig, a magyar lakosság érdekei mentén, figyelembe véve a szülők állásfoglalását. Magyar csoportok beindítását az Újvidéki egyetem karain. A szerb, mint nem anyanyelv oktatásának átszervezését, valamint a tankönyvek korszerűsítését. Az aláírók követelik a sajtó szabadságát, a pártoktól, valamint a Magyar Nemzeti Tanácstól való független és tárgyilagos tájékoztatás biztosítását.
A következő kiemelt pontban követelik, hogy a szerbiai parlament fogadjon el nyilatkozatot, amely elítéli az 1944/45-ös délvidéki, a magyarokat érintő vérengzéseket, kinyilvánítja a bocsánatkérést, biztosítja az áldozatoknak kijáró végtisztesség és a méltó megemlékezés jogát. A dokumentumba foglalták továbbá azt is, hogy a szerb kormány biztosítsa végre az etnikai alapú incidensek hatékony kivizsgálását és a vonatkozó jogszabályoknak az elkövetők elleni következetes alkalmazását, mindennemű hovatartozástól függetlenül, emellett a temerini elítéltek szabadon bocsátását. Kérik, hogy a petíció címzettjei az európai integrációs csatalakozási tárgyalások során az őshonos magyar nemzeti kisebbség említett kérdéseit vegyék figyelembe és kérjék azokat számon Szerbiától.
Ezeket a közösen meghatározott álláspontokat az aláírók eljuttatják mind a belföldi, mind a külföldi sajtó részére. Ezen kívül Ivica Dacic szerb kormányfőnek, Stefan Fülének, az Európai Bizottság bővítési biztosának, Jelko Kacinnak, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevőjének, az anyaországi vezetőkhöz, valamint az Európai Unió magyar képviselőinek. Az aláírók a dokumentumban foglaltak megvalósításáért való határozott kiállást minden szinten figyelemmel igyekeznek kísérni és számon kérik a magyar képviselőktől.
Kitekintő összeállítás