A WikiLeaks portál főszerkesztőjeként ismertté vált Julian Assange jelenleg Ecuador londoni nagykövetségén tartózkodik és a latin-amerikai országtól kért politikai menedékjogot, miután a londoni legfelsőbb bíróság is elutasította fellebbezését svédországi kiadatása ellen. A 2010 decembere óta házi őrizetben lévő Assange Svédországban két női önkéntes munkatársa ellen elkövetett nemi erőszak, valamint szexuális zaklatás vádjával kerülne bíróság elé. Arról egyelőre nem adtak tájékoztatást, hogy Ecuadortól kap-e menedékjogot, illetve hogy mikorra várható a döntés.
Assange ártatlannak vallja magát és kiáll amellett, hogy koholt vádakkal gyanúsítják az általa üzemeltetett oldalon kiszivárogtatott titkos információk miatt. Azzal védekezik, hogy az ügy állítólagos áldozatainak beleegyezésével történtek a nemi együttlétek, ezért nem bűncselekményről van szó. Ricardo Patino, ecuadori külügyminiszter elutasítja, és nevetségesnek nevezte az Assange ellen felhozott vádakat, amelyeket a kérelem felülbírálása során az ecuadori tisztviselők tovább vizsgálnak.
Amennyiben Julian Assange elhagyja a nagykövetséget és nem jelentkezik a rendőrségen, letartóztathatják, majd kiadhatják Svédországnak. A nagykövetség egyik szóvivője elmondta, hogy Ecuador különös helyzetben van és kulcsfontosságú, hogy az érintett országok álláspontjait figyelembe véve, megfelelően bírálják el az igazáért harcoló Assange kérését.
A férfi csak akkor hajlandó Svédországba menni, ha garantálják neki, hogy nem küldik tovább az Amerikai Egyesült Államokba, ugyanis a provokatív internetes portál alapítója – ahogyan korábban is hangsúlyozta- az USA bosszúhadjáratától tart a kiszivárogtatott államtitkok publikálása miatt. Egy ausztrál rádiónak adott telefonos interjúban kifejtette: attól fél, hogy ott akár kémkedés vádjával is bíróság elé állíthatják és olyan bűncselekményekkel vádolnák, amelyek halálbüntetést vonnak maguk után. A svéd hatóságok szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága beavatkozna, ha sor kerülne egy amerikai tárgyalásra, és Assange bármilyen embertelen vagy igazságtalan bánásmódban részesülne a tengerentúlon.
Assange egyik svéd ügyvédje, Per Samuelson a The Guardian című brit napilap véleménycikkében azt kifogásolta, hogy a védelem megfelelő előkészítésének hiányában Svédországban „igazságtalanul bánnának” ügyfelével. Az ügyvéd érvelése szerint annak ellenére, hogy védence előzetes letartóztatásban állna bíróság elé – az ilyen esetben szigorúbb eljárást alkalmazó országban- megalázó körülmények között kellene „végigszenvednie” a tárgyalássorozatot.
Ecuador elnöke, Rafael Correa azt nyilatkozta az esetről, hogy időbe telik, amíg az országa elbírálja Assange kérelmét, mert pontos ismeretek tükrében kívánják meghozni a határozatot. A brit és svéd hatóságok várnak a döntésre, s ezalatt a 40 éves ausztrál férfi a dél-amerikai ország védelmét élvezi.
Epresi Judit