A brit kormány bevándorlást szigorító intézkedései ronthatják az egyetemek népszerűségét a külföldi diákok szemében. Az intézkedéseken túlmenően az országról alkotott bevándorlás-ellenes benyomásokkal is számolnia kell a kormánynak.
„Az Egyesült Királyságnak retorikája mielőbbi módosítására van szüksége, hogy meggyőzze az külföldi diákokat, hogy az ország nem bevándorló-ellenes” – mondta Damien Green brit bevándorlási miniszter.
Green szerint elengedhetetlen bizonyos feltételezések eloszlatása, különösen a közelmúlt szigorodó bevándorlási szabályainak fényében, amelyek elriaszthatják az EU határain kívülről érkező diákokat. „Kérem, jöjjenek hozzánk, hiszen nekünk vannak a világ egyik legjobb egyetemei” – mondta.
A miniszterre mind az oktatási intézmények, mind az üzleti szféra részéről nyomás nehezedik a vízumkérdés szabályozását illetően. Azt szeretnék elérni, hogy a külföldi diákokat ne érintse a kormányzatnak az a célkitűzése, hogy a a jelenlegi 250.000 migráns számát 2015-re „néhány tízezerre” csökkentsék. A kormányzat szerint mindenesetre alaptalanok a félelmek, és korai ilyen messzemenő következtetéseket levonni.
Túl szigorú intézkedések?
Az utóbbi években Nagy-Britanniával kapcsolatban sokakban bevándorlás-ellenes benyomás alakult ki, amely gyakran negatívabb a valódi intézkedéseknél, azonban elég ahhoz, hogy elriassza a jómódú, megfelelő előképzettséggel rendelkező külföldi diákokat.
„Ami a Westminster-ben történik, bármekkora jelentőségű is az ügy, másnap már a The Time of India, vagy a New Straits Times címoldalán szerepel, így a szigetország történései nagyon rövid időn belül nagy visszhangot kapnak, és ez befolyásolhatja a Nagy-Britanniáról kialakult képet” – mondta Simon Walker, az Institute for Directors vezérigazgatója.
Nicola Dandrige, a UK Universities vezérigazgatója szerint elfogadhatóak a kormány bevándrolást korlátozó intézkedései, amennyiben közvetlenül nem érintik a felsőoktatást, még akkor is, ha közvetett módon eltántoríthatnak néhány külföldi diákot.
Hozzátette azonban, hogy a változások, és az intézkedések hatásai együttesen komoly veszélybe sodorhatják Nagy-Britannia egyetemeinek népszerűségét vetélytársaival, főként az USA egyetemeivel szemben.
2012-ben az előző évhez képest 10 százalékkal több diák jelentkezett brit felsőoktatási intézménybe, az előrejelzések azonban csökkenést jósolnak a következő évekre nézve. „Természetesen nagyon pozitív eredmény a 10 százalékos növekedés, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez főként domináns piaci pozícióinknak köszönhető, ez a pozíció pedig a válság miatt veszélybe került” – tette hozzá Dandridge.
Rideg fogadtatás?
A brit felsőoktatási intézményekben egyre növekszik a Kínából érkező diákok száma, akik főként üzleti, illetve gazdasági tanulmányokat folytatnak a szigetországban. A megfigyelések azonban azt mutatják, hogy a dél-amerikai és indiai diákok, akik főként a műszaki képzések iránt érdeklődnek, többször inkább egy befogadóbb ország felé veszik az irányt.
„Véleményem szerint nem okolhatjuk kizárólag a kormányt, inkább a közhangulat, a nemzetközi megítélés, és a kormányzati intézkedések együttese magyarázza a jelenséget” – mondta Dandridge.
Damien Green bevándorlásügyi miniszter biztosította a brit egyetemeket, hogy nem fogják kárát látni a kormányzati intézkedéseknek, hiszen azok azokat a diákokat fogják érinteni, akik tanulmányaik befejeztével is az országban kívánnak maradni.
Mindemellett elismerte a retorika bevándorlás-ellenes szinzetetét, azonban hozzátette, hogy a kormány dolgozik ennek megváltoztatásán.
Kovács Eszter