Vladimir Petronijević, a 484-es Csoport igazgatója szerdán úgy értékelte, hogy nem fenyegeti Szerbiát az Európai Unió tagállamaival érvényben lévő vízummentesség feloldása. Közölte, hogy Szerbia továbbra is igen magas helyet foglal el a politikai menedékjogot kérelmezők származási országainak ranglistáján – jelenleg az ötödik.
Ennek ellenére, tette hozzá, a tendencia azt mutatja, hogy folyamatosan csökken a hazai kérelmezők száma. Szerbiának, Petronijević szerint, nem olyan államok társaságában kéne lennie, mint amilyen Oroszország, Afganisztán, Irak és Szomália, ahonnan a legtöbb menedékjogi kérelem érkezik az unióba. Amióta feloldották a vízumkényszert, azzal a ténnyel kell együtt élnünk, hogy azt vissza is állíthatják egy nap – fogalmazott.
A 2010-es adatokhoz képest 2011-ben kevesebb volt a szerbiai kérelmező. Úgy gondolom, hogy nem fog sor kerülni a vízummentesség feloldására, mert az az európai integrációs folyamat során megvalósított egyik vívmánya az országnak – jelentette ki Petronijević a közszolgálati tévének adott nyilatkozatában.
A veszély azonban, tette hozzá, ettől még nem múlik el. Emlékeztetett, hogy várhatóan novemberben az Európai Parlament elfogadja majd azt a rendelkezést, mely lehetővé teszi az egyes uniós tagállamoknak, hogy a vízummentesség felfüggesztését kérjék bizonyos országokkal szemben. Az ezzel a rendelkezéssel kapcsolatos vita akkor vette kezdetét az EU-ban, amikor felfigyeltek a nagy számú észak-afrikai bevándorló érkezésére és menedékjogi kérelmeire – magyarázta a csoport igazgatója.
A schengeni térség irányításának a teljes felülvizsgálatáról van tulajdonképp szó. Az egyes tagállamok szélesebb hatásköröket, nagyobb diszkréciót kívánnak kivívni maguknak, hogy megfelelőképp tudjanak reagálni a schengeni térségen belül abban az esetben, ha nagy számú bevándorló árasztaná el az övezetet – közölte Petronijević.
A vízummentesség felfüggesztésére szerinte csupán akkor kerülhet sor, ha nagy mértékben, ötven százalékkal növekedne a menedékjogot kérelmezők száma, vagy ennyivel lenne magasabb azoknak a száma, akik túllépték az előirányzott tartózkodási időt az EU területén.
Magyar Szó