Június 11-én hétfőn az orosz Nyomozó Hivatal házkutatásokat tartott orosz ellenzéki vezetőknél. A házkutatások reggeltől egészen késő estig, 12-13 órán át tartottak. A nyomozók elvitték a számítógépeiket, tabletjeiket, és még a telefonjaikat is, másnapra, keddre pedig berendelték az ellenzék vezéreit kihallgatásra. Az időpont nem véletlen: éppen kedden, Oroszország Napján készült az ellenzék nagyszabású tüntetésekkel országszerte, azonban az ellenzék lefejezésével egyáltalán nem biztos, hogy elérik a céljukat.
Reggel 8 órakor kopogtattak az ismert orosz ellenzéki vezetők ajtóin: gépfegyverrel felszerelt, sötét ruhába öltözött emberek valószínűleg nem keltettek kellemes látványt hétfő reggel. Az Orosz Nyomozó Hivatal megerősített információi szerint ilyen házkutatásokat tartottak többek között a Baloldali Front vezetőjénél Szergej Udalcovnál, a „RoszPil” vezetőjénél Alekszej Navalnijnál, a „Szolidaritás mozgalom” vezetőjénél Ilja Jasinnál, illetve a szervezet másik vezetőjénél Borisz Nyemcovnál (akit azonban nem találtak meg otthonában), de még az ellenzéket támogató orosz celebnél, Kszénia Szobcsaknál is.
A házkutatások alatt egy-egy fegyverrel felszerelkezett munkatárs az ajtókat őrizte, miközben a többiek feldúlták a lakásokat. Hivatalos indoklás szerint a május 6-ai tüntetés ügyében volt szükség a házkutatásokra. A május 6-ai tüntetés az esti órákban erőszakba torkollott – a rendőrök kemény kézzel számolták fel a tüntetést, a demonstrálók pedig kövekkel dobálták meg a rend őreit, amitől több ember is megsérült mindkét részről. Ebben az ügyben jelenleg 12 ember van letartóztatás alatt, három ember ellen hivatalos vádemelést tettek.
Kora reggel törtek be a lakásomba” – idézte Szergej Udalcov szavait a Lenta.ru orosz lap – „Szörnyű felfordulást csináltak, átkopogtatták a padlót, a házat végigszagolta egy kutya. Elkobozták a „Baloldali Front” összes papírját, többek között ősrégi számítógépeket, telefonokat, gyerekeim és barátaim fotóit. Hat zsák cuccot szedtek össze, majd megkértek, hogy segítsem levinni ezeket az autójukig…”
A Nyomozó Hivatal elkobozta az ellenzéki vezetők számítógépeit, tabletjeiket, de még az összes telefonjukat is, így reggeltől gyakorlatilag megszakadt velük a kommunikáció. Sokban hasonlított ez a helyzet a korábbi, Putyin második elnökségének idejéből ismert módszerekkel, amikor ugyanígy a soron következő tüntetés előtt tartottak házkutatásokat az ellenzéknél, majd bevitték őket kihallgatásra, amitől az ellenzéknek vagy elment a kedve a további akcióktól, vagy egyáltalán fizikailag nem is lehettek ott. A helyzet hasonló volt, azonban az öt évvel ez előtthöz képest valami mégis megváltozott: a reggel gépfegyveresekkel ébresztett Navalnij és társai leadták a drótot Facebookon és Twitteren, és a felébredő új generációs orosz lakosság szétkürtölte a házkutatások hírét nem csak szerte az országban, de még a világban is. Twitteren a #hello37év orosz megfelelője hash tag bekerült a világ top twitter trendjei közé. És bár a jelenlegi helyzet szerencsére még messze van a Sztálini 1937-es repressziók időszakától, a negatív tendencia könnyen érzékelhető.
Amíg Navalnij mosolyogva integetett ki lakása ablakából, miközben lakását darabokra szedték szét, a panelház előtt több mint harminc újságíró gyűlt össze, és annál több szimpatizáns és aktivista. A házkutatásokkal valójában megint csak az ellenkező hatást érte el a hatalom: a körülötte felkeltett visszhang az orosz médiát is uralta, és még az állami televíziók sem kerülhették ki, hogy be ne számoljanak róla.
Mindez valójában tökéletesen beleillik abba a képletbe, ahogyan a hatalom harcolni próbál újabban az ellenzéki tüntetőakciók, és az orosz polgári ellenzék egyre növekvő népszerűsége ellen. 2011 decemberi parlamenti választások óta gyakorlatilag nem telt még el hónap, hogy az ellenzék ne tüntetett volna országszerte, és az akciók több tízezer ember részvételével illetve nagy médiafigyelem kíséretében zajlanak. A sikeres ellenzéki akciók ellensúlyozására született a napokban beiktatott, ellenzéki akciókról rendelkező törvénymódosítás, amely a rendzavarásokért akár 2 millió forintos büntetést is kilátásba helyez, ami az eddigi gyakorlat 150 szerese. A törvényt gyakorlatilag rekord idő alatt, négy nap alatt fogadta el az orosz parlament alsó és felsőháza, illetve emelte érvényre június 8-án pénteken az orosz államfő Vlagyimir Putyin. Így a június 12-ére tervezett nagyszabású ellenzéki tüntetéseken, az úgy nevezett „Milliók Tüntetésén” már minden kétséget kizáróan használni is fogják az új törvényt.
Ennek a hatalmi játszmának a következő lépését jelentik a hétfői házkutatások, amelyek azonban egyáltalán nem biztos, hogy elérik a kívánt célt. A cél nem csak a megfélemlítés lenne, és az ellenzéki vezetők munkájának az ellehetetlenítése, de nyilvánvalóan az is, hogy távol tartsa őket a június 12-ei keddi tüntetéstől. A hétfői nap a Nyomozó Hivatal akciójáról szólt az orosz lapokban és szociális hálózatokban, így könnyen lehet, hogy a tüntetések ezzel még több embert vonzanak majd, az elmúlt hónapokban rivalda fénybe került polgári ellenzéki vezetők pedig könnyen politikai tőkét kovácsolhatnak belőle.
Anton Bendarzsevszkij