A kis Leo, akit szombaton hagytak az életmentő inkubátorban, már a 35. megmentett gyermek. A kicsik többsége örökbefogadó szülőknél él. Mindössze négyen tértek vissza édesanyjukhoz. Az eljárás esetükben korántsem volt egyszerű. A gyermek visszatéréséről biológiai szüleihez a bíróság dönt, szigorú megítélés alapján.
Tavaly a szomszédos Csehországban arról cikkezett a sajtó, hogy a babamentő inkubátor alkalmazását az Egyesült Nemzetek Szervezete ellenzi. Az ENSZ gyermekjogi bizottsága ugyanis helyteleníti, hogy az újszülötteket megfosztják biológiai identitásuktól. A szervezet azt követeli, hogy Csehország értékelje át a nyilvános inkubátorok alkalmazását. Jövőre, amikor Szlovákia is benyújtja jelentését, hasonló álláspontra számíthat” – mondta Peter Guráň ENSZ-bizottsági tag. A babamentő inkubátor szerinte adott esetben akár veszélybe is sodorhatja a gyermek életét. „Kórházon kívül, titokban, egy pince mélyén szülni, az anya és a gyermek életét is veszélyezteti” – magyarázta az aktualne.sk hírportálnak. A szülőkre vonatkozó ismeretek hiánya később is az újszülött hátrányára válhat, mert az anamnézis felállításánál nincs mire támaszkodnia az orvosnak. „Amennyiben az orvosok nem tudnak semmit a szülőkről, akaratlanul is károsíthatják a gyermek életét. Orvosi szempontból ez hatalmas rizikó” – mondta a bizottsági tag, aki hasonló esetekben az eltitkolt szülést tartja megoldásnak. Ebben az esetben az anya adatait az egészségügyi minisztérium veszi fel, és a gyermek számára elérhetővé válik, amikor felnőttkorba lép.
Anna Ghannamová, az Esélyt a nem kívánt gyermekeknek társulás elnöke ezzel nem ért egyet. Az ún. névtelen szülés szerinte nem megoldás valamennyi nő esetében. A gyermekinkubátort többnyire a férjes asszonyok használják ki – állítja. Tud olyan hölgyről akinek férje, két gyermeke, drága autója, magas státusa van, s azért döntött a gyermekinkubátor mellett, mert nem akarta feladni a családját és a társadalmi státusát. Később meggondolta magát, és a törvény által előírt határidőn belül elhozta a kórházból gyermekét. Ghanamová szerint ilyen okból más nők sem hajlanának az eltitkolt szülésre attól tartva, hogy valaki felismeri őket, és emiatt egész életük összedől.
Statisztikákat felsorakoztatva a társulás elnöke rámutatott: az életmentő inkubátorok megjelenéséig évente átlag 10 halott újszülöttet találtak Szlovákiában. Miután elterjedt az alkalmazásuk, évente legfeljebb két ilyen csecsemőt találnak” – tette hozzá.
Kitekintő / Hírek.sk