Politikai bukás és gyilkosság

Folytatódik a hónapok óta tartó politikai botrány Kínában. A márciusban leváltott Po Hszi-lájt a Kínai Kommunista Párt a héten megfosztotta párttisztségeitől, megpecsételve az egykori befolyásos csungkingi párttitkár hatalomból való eltávolítását. A döntést Csungkingban zavargások követték, és az internetes cenzúrát is szigorítani kellett. Eközben Po feleségét, Ku Kaj-lajt gyanúsítottként őrizetbe vették egy brit üzletember meggyilkolásának ügyében. A kínai politikus bukása tehát még nem ért véget és a nyilvánosságnak köszönhetően egyre nagyobb hatást fejt ki, ami a hatalomátadás megkezdése előtt álló Kínában komoly feszültségforrást jelenthet.

Idén tavaszig úgy tűnt, Po Hszi-laj (Bo Xilai) a nagyra becsült kommunista forradalmár, Po Jipo (Bo Yibo) fiaként jó úton halad, hogy helyet foglalhasson a párt legmagasabb szintű vezetői szervében, a Politbüro Állandó Bizottságban. Mielőtt elfoglalta Csungking (Chongqing) város polgármesteri székét, számos más vezető tisztséget is betöltött; Liaoning tartomány kormányzójaként és kereskedelmi minisztereként is bizonyította szakértelmét. Egyike volt Kína legszínesebb és legsokoldalúbb vezetőinek, aki szélesebb tömegek támogatását is megnyerte magának. Csungkingi párttitkárként ellentmondásos, széleskörű, a szervezett bűnözés és korrupció ellen vezetett kampányairól, valamint a régi maoista vonal támogatójaként vált ismertté. Számos, a múltat idéző dal és szlogen terjesztésére kezdeményezett mozgalmat, ezzel is népszerűsítve a „vörös kultúrát”. Továbbá nevéhez fűződik a sikeres „csungkingi modell”kiötlése is – ismerteti sikereit az Economist brit hetilap.

Teljes politikai bukás

Ma már azonban szinte biztos, hogy a 62 esztendős politikus nevét leginkább az elmúlt hónapokban kibontakozott események révén fogják emlegetni, amely az utóbbi évek legnagyobb politikai-bűnügyi botrányává dagadt. A botránysorozatot Vang Li-csün (Wang Lijun) alpolgármester, volt városi rendőrfőnök eltávolítása indította még február elején. Később, a márciusi parlamenti ülésszak idején (március 5–14.) már felröppentek a hírek, miszerint Po esélyei a Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottságának Állandó Bizottságába (KKP PB ÁB) jutásra rendőrfőnöke letartóztatása után jelentősen csökkentek. Az Országos Népi Gyűlés (ONGY) éves ülésszakának zárását követő sajtókonferencián pedig egyenesen Ven Csia-pao (Wen Jiabao) bírálta közvetetten a csungkingi párttitkárt, amiért az nem megfelelően kezelte Vang esetét. Ez volt az első alkalom, hogy egy magas rangú vezető is megszólalt az ügyben, ami világossá tette, hogy Po helyzete bizonytalanná vált, nem csak a PB Állandó Bizottságába kerülését, de csungkingi vezetői székét is fenyegetve.

Az egykori kereskedelmi miniszter körüli kételyek hamar eloszlottak, miután a Ven kritikáját követő napon bejelentették: Pót eltávolították a csungkingi pártbizottság éléről. A döntést Vang incidensével és annak nem megfelelő kezelésével indokolták. Néhány nappal később egy kiszivárgott hangfelvétel hozta vissza Po nevét a címlapokra, amelyen a volt rendőrfőnök közli felettesével, hogy családja ellen nyomozást folytatnak. A hírforrások ekkor kapcsolják először össze Po nevét a brit üzletember, Neil Heywooddal, aki tavaly novemberben hunyt el ismeretlen körülmények között Csungkingban. Alig egy héttel később – március végén – az Egyesült Királyság kormánya megerősítette a hírt, hogy Heywood halálának felülvizsgálatát kérték a kínai hatóságoktól – foglalta össze az elmúlt hónapok eseményeit a BBC.

Bár a kínai miniszterelnök folyamatos tájékoztatást ígért a közvéleménynek, közel két hétig semmilyen hivatalos információ nem érkezett a Po-családról, csupán találgatások és pletykák keringtek a volt párttitkár várható jövőjéről. Végül a múlt héten több váratlan közlemény is érkezett Kínából; a Hszinhua hírügynökség kedden tette közzé a döntést, miszerint Po „súlyos fegyelmi sértésben való részvétellel gyanúsítható” és ellene hivatalos eljárás indult. A szűkszavú jelentést követően keveseket lepett meg a hír, miszerint a Kommunista Párt Központi Bizottsága úgy határozott, hogy felfüggeszti a volt polgármester tagságát a testületben és minden további vezetői poszton (így a 25 tagú Politikai Bizottságban) is. A bejelentéssel egy időben egy különálló és részletesebb közlemény pedig már arról számolt be, hogy Po felesége, Ku Kaj-laj (Gu Kailai) – egy háztartási alkalmazottal együtt – „kiemelten gyanúsított (…) szándékos emberölésben” Neil Heywood ügyében.

Cikkünk nem ért véget. Lapozzon a fol ytatásért!

A Heywood-gyilkosság

Amikor Neil Heywoodot 2011. novemberében holtan találták csungkingi szállodai szobájában, a helyi hatóságok azt mondták, hogy „mértéktelen alkoholfogyasztás” miatt halt meg a férfi, majd boncolás nélkül elhamvasztották. A brit hatóságokban ekkor még nem merült fel semmilyen kétely, de február közepén nyomozást kértek, miután a Kínában élő brit közösség részéről aggályok merültek fel az esettel kapcsolatban. A kérésnek eleget téve a kínai nyomozó hatóságok felállítottak egy vizsgálati csoportot az ügyben. Az „újravizsgálást” követően az esetet már gyilkosságnak ítélték, de részleteket nem közöltek.

Heywood tagja volt annak a megbízható tanácsadókból álló kis csoportnak, amely közel állt a befolyásos Po családhoz. A jelentés szerint mind Ku, mind a házaspár fia jó viszonyt ápolt a brit férfival, de „a gazdasági érdekek miatti konfliktusok felerősödtek” – idézi a hivatalos közleményt az Economist. A Wall Street Journal korábbi közléseiből az is kiderül, hogy Heywood halála előtt arról beszélt barátainak, félti biztonságát, miután kiesett Ku bizalmi köréből. A brit üzletember – aki kínai feleségével élt a délnyugat-kínai metropoliszban – részmunkaidőben dolgozott a Hakluyt nevű brit érdekeltségű üzleti cégnél, melyet egykori kémek alapítottak.

Egyes állítások szerint a 41 éves férfit megmérgezték, miután összeveszett a volt polgármester feleségével. Az egyelőre nem tisztázott, hogy milyen jellegű üzleti érdekellentét okozta a vitát Kuval. Az 53 éves nőt egyébként férje – utolsó nyilvános szereplése alkalmával – otthonülő anyukaként jellemezte, aki két évtizede feladta jogi karrierjét és egy üzleti tanácsadó vállalkozásban volt érdekelt. Po felesége azonban – aki férjéhez hasonlóan szintén egy „forradalmi hős” gyermeke – jelenleg az igazságügyi hatóságok vendégszeretetét élvezi, ahova időközben átszállították a Csang Hsziao-jünként (Zhang Xiaojun) megnevezett alkalmazottjukkal együtt.

A gyilkossági ügy – amelyben kezdetben Po Hszi-laj is gyanúsított volt -, kulcsfontosságúnak látszik. A haláleset újravizsgálását William Hague brit külügyminiszter és David Cameron brit miniszterelnök is üdvözölte. Bár az amerikai Külügyminisztérium nem kommentálta a híreket, néhány magas rangú amerikai tisztviselő megerősítette, hogy az ügyet a Fehér Ház és a Külügyminisztérium legmagasabb szintjein is szigorúan kivizsgálják. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pedig azt mondta, hogy tanulmányozzák a hírszerzési jelentéseket.

Zavargások Csungkingban

Csungkingban több ezren vonultak utcára, a tömeg összecsapásokba keveredett a rohamrendőrökkel a város egyik kerületében. A zavargások azután kezdődtek, hogy az állami média bejelentette Po kizárását a párt döntéshozatali köréből, illetve feleségének letartóztatását – számolt be egy helyi hivatalnok az AP hírügynökségnek.

Egy neve elhallgatását kérő csungkingi tisztviselő azt mondta, hogy nem volt kapcsolat a két esemény között. Ugyanakkor az eset tükrözi, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie a helyi önkormányzatoknak az elmúlt 30 év gyors gazdasági növekedése miatti egyenlőtlen fejlődés következtében – idézi a Business Insider. A tisztviselő elmondta, hogy Vanseng (Wansheng) kerület – ahol az összecsapások történtek – kifogyóban van a bányászati forrásokból és próbálja modernizálni gazdaságát, de a pénzügyi és gazdasági problémák egyre komolyabbak. A gondok pedig még égetőbbé váltak miután – néhány hónapja – egybeolvadtak a szomszédos Csicsiang (Qijiang) kerülettel. Az így létrejött új régióban most több mint egymillió ember él, akik a hivatalnok szerint a városrészek egyesülését követően láthatóan „zaklatottabbá váltak”.

Egy szemtanú, Liu Vej (Liu Wei) arról számolt be, hogy a vállalkozások és az iskolák a zavargás után zárva maradtak a területen. A zavargások egyik lehetséges hátterének – melyet a tüntetésről készített felvételek is megerősítenek – pedig a lakosság boldogtalanságát és elégedetlenségét tartja, mivel néhány kedvezmény – például a nyugdíj és egyes tanári fizetések – jelentősen csökkentek a két kerület összevonása után.

A rendzavarást követően Vanseng, Csicsiang és Csungking nevét a népszerű mikroblog oldalakon blokkolták, de néhány blogger fel tudott tölteni képeket a vansengi utcákról. A felvételeken látszik, hogy a megmozduláson több ezer ember vett részt, akiket rohamrendőrök tartóztattak fel, illetve néhány tüntető arcát vér borítja – informált a Business Insider.

Cikkünk nem ért véget. Lapozzon a folytatásért!

Erősödő cenzúra

A megújuló internetes cenzúra ellenére is élénk viták kezdődtek a legutóbbi hírek nyomán. Noha a legnagyobb közösségi platformokon, mint amilyen a Sina Weibo mikroblog vagy a Baidu keresőszolgáltatás, a „Po Hszi-laj”, „Ku Kaj-laj” és „Heywood” kulcsszavú hozzászólásokat szűrték és az ezekre a kifejezésekre vonatkozó keresésekre nem jelent meg találat sem; a kreatívabb felhasználók a „fontos hír” és a „wood” szavakkal helyettesítették a cenzúrázottakat – írja a BBC. Egy sanghaji twittelő viszont azt a figyelmeztetést írta, hogy az oldal moderátorai értesítették, hogy a Neil Heywoodról szóló üzenete „titkosítva lett”. Egy sencseni (Shenzhen) felhasználó – akinek sikerült átjutnia a „Kínai Nagy Tűzfalon” – szintén a cenzúra miatti elégedetlenségnek adott hangot: „Csak annyit mondhatok; a hamis demokrácia vékonyabb, mint a papír” – idézi a BBC.

Meg kell említeni, hogy a pekingi intézkedéseket dicsérő kommenteket és bejegyzéseket nem szűrték sem a mikroblog oldalakon, sem az online fórumokon. Ezzel szemben a Po családot támogató hozzáfűzéseket nehéz megtalálni. Leginkább csak a politikát teljesen mellőző kommentárokat kerülte el az internetes felülvizsgálat: „Szomorú látni a Póról szóló híreket. Ő már a hatvanas éveiben jár. Kérem, hagyják békén!”. Mindezen kommentek ellentmondanak a kommunista párt hivatalos napilapja, a Renmin Ribao felhívásának, amely arra kérte az embereket, hogy támogassák a kormány intézkedéseit, de tartózkodjanak attól, hogy saját észrevételeket tegyenek az ügyben.

A Wall Street Journal az ügy kapcsán azt a problémát járta körbe, hogy a volt csungkingi polgármester bukása lehet-e a KKP rejtett instabilitásának következménye. A kibontakozó politikai dráma ugyanis, melyet Po eltávolítása jelentett, felvetette a kérdést, hogyan hat ez az ügy a kínai belpolitika helyzetére nézve, különös tekintettel a párt felső vezetésének különböző frakciói közötti érzékeny egyensúlyra. A párton belül korábban sem volt ismeretlen a – külvilág felé gondosan elrejtett – megosztottság vagy akár a politikai leszámolás, de azok most a szigorított cenzúra ellenére is egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak. Az újbaloldali politikus eltávolítása sem egyedi eset: hat évvel korábban már váltottak le párttitkárt Po pozíciójából és az elmúlt 30 év tapasztalatai azt mutatják, hogy egy volt párttagnak nem igazán kínálkozik járható út a politikai rehabilitációra – emlékeztet az Economist. A volt csungkingi politikus politikai bukása tehát megpecsételődött.

Tusor Anita

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »