A gazdasági szakbizottság legutóbbi ülésén ismét megvitatták az uniós tranzakciós adó lehetőségét. A Bizottság szerint „az adó visszavetné a kockázatos tranzakciókat és biztosítaná, hogy a pénzügyi szektor is hozzájáruljon a válságkezelés költségeihez.” Az ellenzők álláspontja szerint az a veszély fenyeget, hogy a tranzakciós adó bevezetése esetén a cégek, különösen a pénzügyi szolgáltatók kivonulnának Európából.
Az elképzelések szerint 0,1 százalékos adó terhelné a kötvény- és tőkeműveleteket, míg 0,01 százalékos adót vetnének ki a származékos ügyletekre. Az adóból akár évi 57 milliárd euró is befolyhatna az uniós költségvetésbe, ami jelentős többletbevételt jelentene a jelenleg csak tagállami befizetésekből gazdálkodó uniós büdzsé számára.
A tranzakciós adóról már jó ideje folynak a tárgyalások, az ötlet nem alap világszerte körülbelül negyven országban már használnak tranzakciós vagy hasonló adót.
A Bizottság ötletét számos tagállam támogatja, köztük Németország, Franciaország, Ausztria, Olaszország és Spanyolország, de a javaslatnak nagyon sok az ellenzője is akad. A tranzakciós adó kapcsán Nagy-Britanniának, Csehországnak, Hollandiának és Svédországnak is kétségei vannak a britek álláspontja szerint például az új adó bevezetése jelentősen visszavetné a brit gazdaságot: jelenleg az európai üzleti tranzakciók 80 százaléka Londonon keresztül zajlik.
A jelen gazdasági helyzetben azonban kiemelt jelentősége lenne annak, hogy adók révén az Unió önálló bevételekhez is jusson, kimutatások alapján az államadósság a pénzügyi válság következtében 80% fölé emelkedett, a tagállamoknak 4600 milliárd eurót kellett a pénzügyi szektor megsegítésére fordítaniuk.
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy mind a 27 uniós tagállamban vezessék be a pénzügyi intézetek közti tranzakciók megadóztatását, ha a felek közül legalább egyik az EU-ban van.A Bizottság szerint a tranzakciós adóból befolyt összeget a válságkezelésre lehetne fordítani, szükség esetén ebből, és nem az adófizetők pénzéből lehetne megsegíteni a pénzügyi szektort is. Ezenkívül az adó segíthet a veszélyes kereskedelmi gyakorlatok visszaszorításában, amely a mostani válság egyik előidézője volt.
A tranzakciós adóból származó bevételt a tagállamok és az EU költségvetése között osztanák meg, így csökkenne az az összeg is, amelyet a tagállamoknak az uniós költségvetésbe kell fizetniük- olvasható a javaslatokban.
Az ellenzők egyik legfőbb indoka a tranzakciós adó elutasítására, hogy ahogy a fentiekben is írtuk álláspontjuk szerint a pénzügyi szolgáltatók az adó nyomán egyszerűen az Unión kívülre helyeznék át tevékenységüket, amely következtében munkahelyek szűnhetnek meg.Végleges döntés a kérdésben még nem született az EP várhatóan júniusban fog szavazni a témáról.
Kitekintő / BÁLINT, KÁLLAY ÉS KENDE ÜGYVÉDI IRODA