Újra felvonulnak Rigában a Waffen-SS-ben szolgált veteránok

Március 16-án újból megemlékezést tartanak Lettországban a második világháború során, a német Waffen-SS részeként létrehozott Lett Légió tagjainak emlékére. Az ünnep évek óta heves vitákat vált ki, mind Lettországon belül, mind a határokon túl.

A lett fővárosban a rendszerváltás óta helyeznek el virágokat és gyertyákat a légió támogatói az ország függetlenségét szimbolizáló Szabadság szobor tövénél. Azonban évek óta csak a látványos rendőri jelenlét tudtam megakadályozni az egymással ellenséges tüntetők összecsapásait ezen a napon.

A veteránok és támogatóik szerint a légió egy frontszolgálatot teljesítő alakulat volt, melynek tagjai hősiesen védték az ország függetlenségét a Szovjetunióval szemben. Ezzel szemben az elsősorban az orosz kisebbség soraiból kikerülő ellentüntetők szerint a szervezet szimpatizált a náci ideológiával és bűncselekményeket követett el a háború során.

A Lett Légiót Hitler utasítására 1943-ban hozták létre és a Waffen-SS szervezetébe tagolták be. Hivatalosan önkéntesek szolgáltak benne, de ténylegesen erőszakkal soroztak be szolgálatra alkalmas fiatalokat. Az egységet a Vörös Hadsereg ellen vetették be német irányítás alatt.

A lett társadalom egy része a mai napig a lett függetlenségi harc szimbólumaként tekint az légióra és annak tagjaira. Szerintük a légió nem tett semmi mást mint, hogy megpróbálta megőrizni az ország függetlenségét.

A megemlékezést ellenzők szerint a Légió egységei részt vettek partizánok elleni harcokban lett, litván, lengyel és fehérorosz területeken, melyek során emberiség elleni bűncselekményeket hajtottak végre. Ennek némileg ellentmondani látszik, hogy a második világháborút követően az Egyesült Államok kormánya nem tekintette az egységet a Waffen-SS részének (melyet a nürnbergi per során bűnszervezetnek nyilvánítottak) és tagjainak szabad beutazást engedélyezett az Egyesült Államokba.

Moszkva is csak az elmúlt években kezdte el felemlegetni a légió ügyét. Meglepő módon korábban, a rendszerváltást megelőző időszakban, szovjet szerzők nem nyilatkoztak elítélően a légionistákról, egyszerű katonákként ábrázolták őket. A megemlékezést övező viták a rendszerváltást követően erősödtek fel, párhuzamosan a Moszkva támogatását élvező orosz kisebbség és a rigai kormány közötti harc kiéleződésével.

A korábbi évek harcait elkerülendő, idén megpróbálta a felvonulást betiltani a rigai polgármester, azonban az utolsó pillanatban egyes csoportok felvonulására mégis sor kerülhet miután azt engedélyezte a bíróság. A határokon túlról érkező esetleges rendzavarók kiszűrésére a lett kormány megerősítette az ellenőrzéseket a határokon és közzétette az országba beengedni nem kívánt személyek listáját.  

Dobrowiecki Péter

Friss hírek