Az egyházat adóztatná az olasz kormány

Olaszországban a liberalizációs törvényjavaslatban kiterjesztették az ingatlanadót az egyházi tulajdonban lévő ingatlanokra is. Pár napos bizonytalanság és vita után pontosított a kormány; az adóteher csak azokra az ingatlanokra vonatkozik, amelyeket kereskedelmi tevékenységre használnak. Mentességet élveznek például az egyházi iskolák és az egészségügyi szolgáltatásokat nyújtó épületek.

Az olasz kormány a liberalizációs törvényjavaslat elfogadása előtt szinte az utolsó pillanatban módosítást indítványozott, amelynek értelmében az ingatlanadót kiterjesztenék az egyházi tulajdonban lévő épületekre is. A becslések szerint körülbelül százezer ingatlanról van szó, amelyek közül 9 ezer iskola, 26 ezer egyházi épület és 10 ezer egészségügyi célokra használt épület. Olaszországban több mint 14 ezer egészségügyi szolgáltatás, szociális alapon működő egészségügyi és jóléti szolgáltatás kötődik a római katolikus egyházhoz. Ezeknek a szolgáltatásoknak a működtetését több mint 420 ezer önkéntes, illetve egyházi és világi alkalmazott látja el.

A módosító javaslat heves vitát váltott ki nem csak egyházi, de politikai és médiakörökben is. Az egyház hozzájárul az oktatáshoz, az egészségügyhöz, vagyis az általános jóléthez, és főleg azokon a rétegeken próbál segíteni, amelyek szegényebb sorban vannak. A vitában az egyházi képviselők hangsúlyozták, nem kiváltságokat követelnek maguknak, hanem igazságosságot és egyenlő bánásmódot, és azt, hogy Olaszország alkalmazkodjon az uniós standardhoz, valósítsa meg az iskolák szabadságát, ne csak papíron hangoztassa azt. Aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban is, hogy az iskolai és egészségügyi feladatokra használt épületek általában elég nagyok, így súlyos adóterhekre kell számítaniuk, miközben anyagi gondokkal küszködnek

Az egyházi iskolák megadóztatásának terve váltotta ki a legnagyobb ellenállast. Ezek az adó által hátrányban részesültek volna az állami iskolákkal szemben, amelyek mentességet élveznek az ingatlan adó alól, mivel közszolgálati tevékenységet látnak el. Ugyanakkor az egyházi iskolák is hasonló célokat és feladatokat gyakorolnak a társadalomban, ráadásul gyakran kifejezetten a hátrányos helyzetűek részére teszik lehetővé a tanulást.

A politikai palettán szinte nem volt olyan párt, amelyből ne szólalt volna fel valaki az egyház megadóztatása ellen. A kormány azonban jelezte; változtatás nem, csak pontosítás várható a kérdésben. A módosító javaslatot hétfőn egészítette ki a kormány, ennek értelmében mentességet élveznek az adófizetés alól azok az épületek, amleyeket nem kereskedelmi célokra használnak, így az egyházi magániskolák is, amennyiben pénzügyi tevékenységük csak a fenntartásra irányul, nem pedig profitra.

Az olyan egyházi tevékenységek, amelyek hasonlítanak annak közszolgálati megfelelőjére pozitív elbírálásban részesülhetnek. Azoknak az egyházi intézményeknek, amelyek részesülnek a mentességben, be kell mutatniuk a költségvetésüket, valamint feltétel az is, hogy a szolgáltatás minden állampolgár részére igénybevehető legyen. Ha mégis feltételekhez szabnák, akkor azok nem lehetnek diszkriminatívak.

Mario Monti miniszterelnök kiemelte, ebben a kérdésben nem szabad abba a hibába esni, hogy ideológiai jellegű vitába keveredjenek a felek. Szerinte a válságkezelés megköveteli, hogy a problémákkal a maguk valójában foglalkozzon a kormány, előítéletek nélkül.

Szabó Dóra

Friss hírek