Giorgio Napolitano olasz államfő és Mario Draghi az Európai Központi Bank elnöke úgy látják, hogy Olaszország számára a reformok jelenthetnének kiutat a válságból. Romano Prodi volt olasz kormányfő azonban borúlátóbb volt, és a válság elhúzódására hívta fel a figyelmet.
Giorgio Napolitano olasz államfő úgy látja, hogy Olaszország számára a válságból a reformok jelenthetnek kiutat, de több bátorság kéne bevezetésükhöz. „Nem mehetünk tovább azon az úton, amelyen évtizedekig jártunk” – mondta az Il Sole 24 ore című újságnak. „Egy olyan alagútban vagyunk, amelyből csak áldozatok árán juthatunk ki”, majd hozzátette, hogy ehhez azonban elengedhetetlen a társadalmi kohézió. Mindenképpen el kell kerülni, hogy a reformok gyújtópontokká váljanak a különböző érdekek mentén kialakuló konflliktusokhoz, de a szolidaritás és a társadalmi összefogás nem jelenthet mozdulatlanságot – hangsúlyozta Napolitano.
Az olasz államfő szerint a legfontosabb, hogy ne hagyják az adósságválság súlyát a fiatal generációkra nehezedni, ez ugyanis ellehetetlenítené Olaszország jövőjét, illetve hogy megfelelően válasszák ki a közkiadások mérséklésének területeit, elkerülvén a növekedés további lassulását. „A meggondolatlanul csökkentett költségvetés elhibázott lépés lenne” – mondta az államfő. Ugyanakkor nincs kizárva , hogy Olaszország legyengülve és szegényebben fog kikeveredni a válságból, de Napolitano szerint az is fontos, hogy egyben igazságosabb és mértékletesebb is legyen az ország a válságok után.
Mario Draghi az Európai Központi Bank elnöke szerint is kiemelkedő fontosságú, hogy Olaszország tovább haladjon a reformok megkezdett útján. Ő azonban a reformok mellett nem a társadalmi kohéziót, hanem a partnerek bizalmát emelte ki. „Az erőfeszítések sikere és Olaszország jóléte az európai integrációtól és a partnerek bizalmától függ. Ezt a bizalmat csak megfelelő válságkezelő intézkedéseken alapuló viselkedéssel lehet visszanyerni” – mondta az Il Sole 24 ore újságnak.
Romano Prodi volt olasz miniszterelnök és az Európai Bizottság korábbi elnöke borúsabb képet fest Olaszország kilátásairól az Il Messaggero olasz napilapban megjelent cikkében. A volt olasz kormányfő szerint a vártnál sokkal tovább fog tartani a válság, még nem lehet megmondani, hogy az ország mikor fog tudni kilábalni belőle, csak azt lehet biztosan látni, hogy nagy áldozatokat fog követelni.
Prodi egy nemrégiben megjelent elemzés adatait idézi, amely szerint az európai országok gazdasága lelassul, a német gazdaság alapvető stagnálás elé néz, amelynek súlyos következményei lehetnek az euróövezetben. Romani Prodi szerint a német gazdaság stagnálása a válság elhúzódásához vezet majd, amely a fragmentált európai politika következménye. „Minden tagállam csak a saját költségvetésének kiigazítására volt kötelezve, a közkiadások csökkentése és a pénzügyi nyomás növelése révén”- mondta. Ahhoz, hogy Olaszország ne vállhasson a nemzetközi spekuláció áldozatává, kénytelen volt elfogadni a megszorító politikát, amely azonban koránt sem jelenti a válság végét.
A Prodi által idézett elemzés szerint 1,7 százalékkal csökkent az olasz jövedelemszint, noha pár hónapja még abban reménykedtek, hogy az nem fog változni. A jövedelemcsökkenés ráadásul elsősorban az szegényebb rétegeket sújtja, akik így még szegényebbek, s ezáltal a rendszer még igazságtalanabb lesz. Az ipari apparátus átalakítása miatt közel 800 000 munkahely szűnt meg, s ez a szám a közeljövőben növekedni fog. A fogysztás is csökkent, az utóbbi két évben 5 százalékkal, 2014-re 9,6 százalékkal lehet kevesebb, mint a 2007-es szint. Az olasz Statisztikai hivatal (Istat) felmérései szerint a munkanélküliség 2011 decemberében 2004-es rekordot döntött, 8,9 százalék volt.
Szabó Dóra