Érdektelenek a választók Szaúd-Arábiában

Két év csúszással végre megtartották a második helyhatósági választásokat az országban, a legtöbb szavazóhelységben azonban alig volt mozgás. Hiába a demokratikus választás, a képviselők felét továbbra is a király nevezi ki.

Szeptember 29-én, csütörtökön tartották Szaúd-Arábia történetének mindössze második önkormányzati választását, melyen több, mint ötezer jelölt indult, hogy betöltse az ország 285 önkormányzatának 816 helyét. Ez azonban csak a fele az összes helynek; a további 816 helyi képviselőt a kormány fogja kiválasztani.

Az első választást 2005-ben tartották, a következőre pedig 2009-ben került volna sor, azonban ezt két évvel elhalasztották. A mostani választásokra már áprilisban megkezdődött a szavazók regisztrálása. Hivatalos adatok szerint a körülbelül 18 milliós lakosságból több, mint egymillió szaúdi férfi regisztráltatta magát, ugyanakkor az al-Jazeera riportere, Mohamed Vall szerint legfeljebb 300 ezres nagyságú lehet ez a szám, a maradék 700-800 ezer regisztrációs lapot pedig a 2005-ös nyomtatványokról másolták. Nem csak a regisztrációs, hanem a választási kedv is alacsonyban bizonyult az országban: a szavazófülkék többsége szinte egész nap üresen állt.

A helyi önkormányzatok mozgástere igen korlátozott: hatáskörükbe mindössze a költségvetés jóváhagyása, tervezési szabályok ajánlása és a városi projektek felülvizsgálata tartozik. Mivel a helyi képviselőtestületek felét nem választják, hanem a kormány nevezi ki, az emberek érdektelenek a választásban, hiszen a kormány „saját emberei” úgyis úgy cselekszenek majd, ahogy kinevezőik elvárják tőlük.

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, pár nappal a választások előtt Abdullah király bejelentette, hogy választójogot szán a nőknek. „Több emberi jogot akar biztosítani a nőknek, szeretné megteremteni az egyenlőséget a nők és a férfiak között, és ebben a nemzetközi közösség is támogatja. A király egy igen kényes egyensúlyt próbál eltalálni” – nyilatkozta Abdullah bin Abdulaziz al-Szaúd királyról Mohamed Vall. A nők várhatóan 2015-ben szavazhatnak először. Az választási bizottság nyilatkozata szerint azonban nem szűnik meg teljesen a nemi szegregáció az országban: „semmi sem állhat annak útjába, hogy a nők szavazhassanak, azonban ez némi előkészítést igényel, mely előkészületek nem valósíthatók meg a királyság minden pontján.”  A mostani rendszer szerint csak azok 21 évnél idősebb férfiak vehetnek részt a választásokon, akik semmilyen katonai pozíciót nem töltenek be.

Szaúd-Arábiában jelenleg nincsenek politikai pártok, a szimplán tanácsadói jogkörrel bíró Shura Tanács tagjait a királyi család nevezi ki. A legfontosabb kormányzati pozíciókat a család tagjai birtokolják, a minisztereket pedig a király jelöli ki. 

Lorencsics Emese

Friss hírek