Az Európai Bizottság nem sorakozott fel azok mögé, akik az uniós szerződés módosítását szorgalmazzák a gazdasági és pénzügyi unió további mélyítése érdekében. 2011 második negyedévében 0,2 százalékkal bővült csak a GDP az euróövezetben és az EU egészében – derül ki a legfrissebb statisztikákból.
„A jelenlegi szerződés már számos lehetőséget kínál az integráció mélyítésére és a tagállamok közötti gazdaságpolitikai koordináció további erősítésére” – az Európai Bizottság szóvivője ezzel a szófordulattal jelezte kedden, hogy a testület nem tart azokkal, akik az EU-szerződés módosítására sürgetnek az eurózóna jövőjének biztosítása érdekében. Az utóbbi napokban többek között Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter szorgalmazta a szerződésmódosítást, és lényegében hasonlót sürgetett Mario Draghi, az Európai Központi Bank következő elnöke is.
A Bizottság illetékes szóvivője ugyanakkor hozzátette, hogy a tagállamok dolga annak megítélése, hogy a gazdasági és pénzügyi unió mélyítése újabb jogalapot és az érvényes szerződés újranyitását teszi-e szükségessé. Brüsszelben úgy vélik, hogy a szerződésmódosítás jelenleg teljesen hipotetikus, és most sokkal inkább a július 21-én az eurózóna vezetői által elfogadott átfogó válságkezelési csomag végrehajtására, másodsorban pedig a gazdasági kormányzásról szóló hatos jogszabályi csomag elfogadására kell összpontosítani. Az EU-szerződést egyébként nemrég már gyorsított eljárással módosították a tagállamok, hogy 2013 közepén hatályba léphessen az állandó európai stabilitási mechanizmus. A tagállami ratifikáció még hátravan.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2011 második negyedévében 0,2 százalékra lassult le a növekedés az előző negyedévhez képest az eurózónában és az EU egészében egyaránt. Az első negyedévben még 0,8, illetve 0,7 százalékkal bővült a GDP az előző negyedévhez képest. Az elmúlt év hasonló időszakához képest a 17-tagú euróövezetben 1,6, az EU egészében pedig 1,7 százalékos volt a növekedés.
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a második negyedévben stagnált a gazdaság az első három hónaphoz képest, amikor 0,3 százalékos bővülést regisztráltak. Éves szinten, tehát az előző év hasonló időszakához képest 1,2 százalékos volt a növekedés. A második negyedévben Észtországban gyorsult legjobban, 1,8 százalékkal a gazdaság, de Lengyelországban (1,1%), Dániában, Svédországban (1-1%) és Szlovákiában (0,9%) is biztató adatot regisztráltak.
Kitekintő / Bruxinfo.eu