Ártatlannak vallotta magát a korrupció gyanújával és tüntetések során bekövetkezett halálesetek vádjával szemben a bíróság elé állított volt egyiptomi elnök, Hosni Mubarak.
Egészségügyi állapotára hivatkozva Mubarak ügyvédei korábban kérték a tárgyalás elnapolását, ennek azonban nem engedtek teret. A volt elnök így egy ketrecszerű kórházi ágyról védhette meg magát. Mubaraknak előre eltervezett gyilkosság, tüntetők megölésének, állami forrásokkal való visszaélésnek és a visszaélések meg nem állításának vádjával kellett szembenéznie. „Kategorikusan tagadok minden vádat” – reagálta az ellene felhozottakra. A tárgyaláson jelen volt Mubarak két fia, a szintén korrupcióval vádolt Gamal és Alaa Mubarak is, akik apjukhoz hasonlóan tagadták az ellenük felhozott vádakat. A Mubarak család tagjai mellett több, a demonstrációk leverése alatt fontos pozíciót betöltő tisztviselő pere is tegnap kezdődött. Habib al-Adly egykori belügyminisztert és hat vezető beosztású rendőrtisztet gyilkossággal és gyilkossági kísérlettel vádolnak.
Mindenki több tanút akar
Mind a felperes, mind az alperes több tanút akar behívni a tárgyalás során, eltérő okokból. A tüntetőket és áldozatokat képviselő ügyvédek ki szeretnék hallgatni a biztonsági erők mesterlövészeit arról, hogy milyen utasításokat kaptak a demonstrációk alatt, valamint szeretnék, ha nyilvánosságra hoznák az elnök, a fiai, valamint a kormány többi tagja közti telefonbeszélgetések felvételét. A telekommunikációs társaságoktól pedig az internet- és mobiltelefonhálózatok leállítására várnak magyarázatot.
Fared al-Deeb, Mubarak ügyvédének egyik célja a tárgyalás elnyújtása: benyújtott egy kérvényt, miszerint az összes, vagyis több, mint 1600 szemtanút szeretné behívni a tárgyalásra, köztük Mohamed Huszain Tantawi tábornagyot, a volt elnök alatt szolgáló védelmi minisztert is. Tantawi a leváltások ellenére ma is ezt a pozíciót tölti be, valamint ő az, aki jelenleg az országot irányítja. Al-Deeb szerint Tantawi tulajdonképpen már január végén átvette a vezetést, így azokért a halálesetekért, melyek az elnök február 11-i lemondásáig történtek, ő a felelős.
A perre egy ideiglenes bíróságot állítottak fel, mely a kairói Rendőrtiszti Főiskolán kapott helyet. A tárgyalások nyilvánosak, így azokat az egyiptomi televízió is közvetíti. Ahmed Rafaat elnöklő bíró a következő tárgyalást augusztus 15-re napolta el. Egyedül al-Adly tárgyalása folytatódott másnap.
A tárgyalótermen kívül
A per alatt is folytatódtak a demonstrációk Kairó utcáin. Több száz rendőr igyekezett megnyugtatni a kövekkel felfegyverkezett, Mubarak ellen, illetve mellett demonstrálókat. „Leromboljuk és felgyújtjuk a börtönt, ha Hoszni Mubarakot elítélik” – skandálták a volt elnök hívei.
Az emberek nagyon megosztottak a kérdésben. Néhány egyiptomi lap azt írta a tárgyalást követően, hogy győzött a forradalom. Sokan úgy vélik, Egyiptomnak vezető szerepe van az arab forradalmi hullámban, és ezzel a lépéssel, egy demokratikus és szabad tárgyalással példát mutat a többi államnak. A nép maga váltotta le és állította bíróság elé autoriter vezetőjét, mellyel szinte egyedülálló az arab világban. Sokan vannak azonban akik elítélik a korábban olyannyira tisztelt elnök nyilvános megalázását és meghurcolását.
Az Egyesült Államok, Mubarak egykori szövetségese bízik benne, hogy egy fair eljárásnak lehetünk szemtanúi. „Nagyon fontos, hogy ez egy szabad, átlátható és tisztességes eljárás legyen” – nyilatkozta Mark Toner, az USA külügyminisztériumának helyettes szóvivője. „Meggyőződésünk, hogy képesek erre. Hisszük, hogy az egyiptomi hatóságok véghez tudnak vinni egy tisztességes eljárást ebben az esetben.”
Lorencsics Emese