Obama fogadta a dalai lámát, Kína rosszall

Peking tiltakozása ellenére Barack Obama megbeszélést tartott a dalai lámával. A kínai fél súlyos sérelmekről beszél, amelyek a bilaterális viszonyban is zavart okozhatnak.

Kína heves tiltakozása ellenére Barack Obama amerikai elnök megbeszélést tartott a dalai lámával – jelentette a BBC. Az amerikai elnök egy 45 perces magánbeszélgetés keretében fogadta a Fehér Házban Tibet spirituális vezetőjét, annak ellenére, hogy Peking kemény kritikát fogalmazott meg a találkozóval kapcsolatban. Az amerikai elnök utoljára tavaly februárban látta vendégül a dalai lámát, amit Kína akkor is sérelmezett. „Barack Obama elnök támogatja Tibet és a tibeti nép egyedi vallási, kulturális és nyelvi hagyományainak megőrzését” – írja a Fehér Ház közleménye. Az amerikai elnök „hangsúlyozta a Kínában élő tibetiek emberi jogainak védelmét”, megerősítette, hogy Tibetet Kína részének tartja, valamint bátorította a két felet, hogy közvetlen párbeszéd útján oldják meg a fennálló nézetkülönbségeket.

Kína válaszként egy dühös nyilatkozatot tett közzé, amely szerint az esemény súlyos károkat okozott az Egyesült Államok és Kína viszonyában. A megbeszélést megelőzően Peking figyelmeztette Washingtont: ne fogadja a dalai lámát. „Egy ilyen esemény súlyos beavatkozást jelent Kína belügyeibe, sérti a kínai nép érzelmeit, és árt a bilaterális kapcsolatoknak” – írja Ma Csao-hszu (Ma Zhaoxu), a Külügyminisztérium szóvivője a találkozó után kiadott közleményében. „Kérjük az amerikai felet, hogy az ügy kapcsán vegye komolyan figyelembe Kína álláspontját, azonnal tegyen lépéseket a káros hatások csökkentéséért, fejezze be az ország belügyeibe való beavatkozást, illetve ne támogasson Kína-ellenes szeparatista csoportokat, amelyek Tibet függetlenségéért tevékenykednek” – mondta Ma. A Fehár Ház nem reagált a közleményre.

Ahogy arról a Kitekintő is beszámolt, Kína és az USA kapcsolatában a vallás és a vallásszabadság egyike azon kényes pontoknak, ami alapján Washington kritikával szokta illetni a pekingi kormány tevékenységét.  A kínai hatóságok régóta szeparatistaként tekintenek a dalai lámára, annak ellenére, hogy a spirituális vezető többször is egyértelművé tette, célja a tibeti autonómia, nem a függetlenség. A 2010. februári találkozó is rossz hatással volt Washington és Peking kétoldalú kapcsolatára, amit csak Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök januári amerikai látogatása tudott feledtetni. Barack Obama és a dalai láma mostani tárgyalása bezavarhat a közeljövő terveibe is: Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a jövő héten Sencsen (Shenzhen) városába utazik, ahol Taj Ping-kuoval (Dai Bingguo) államtanácsossal, Kína legmagasabb rangú külügyi szakértőjével találkozik. Csin Can-zsong (Jin Canrong), a Zsenmin Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakértője szerint „a találkozó igen fontos, ezért a megtartása vagy a potenciális lemondása jelezni fogja, hogy a dalai láma washingtoni látogatása milyen hatással van a két ország közötti viszonyra”.

Peragovics Tamás

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »