A következő, 2014-ben tartandó európai parlamenti választásokon a képviselőtestület 25 tagját transznacionális páneurópai listán válasszák meg – javasolja az EP alkotmányügyi bizottsága által kedden megszavazott jelentés. Az EP egyúttal párbeszédet kezdeményez a Tanáccsal a képviselői helyek „igazságosabb”újraelosztásáról a tagállamok között.
Huszonöt euróképviselőt transznacionális, páneurópai listán juttatna be a következő, 2014-ben esedékes választásokon az a jelentés, amelyet kedden szavazott meg 20 igen és négy nem szavazat mellett (valamennyi nem szavazat brit képviselőtől származik) az Európai Parlament alkotmányügyi szakbizottsága. „Ha a javaslatunkat elfogadják, akkor az európai választók a nemzeti mellett páneurópai listára is leadhatják voksaikat, európai dimenziót adva a választási kampánynak” – jelentette ki a szavazást követően Andrew Duff, a jelentés szerzője.
A brit liberális honatya szerint a 25-ös lista elfogadása fontos előrelépést jelentene a „posztnemzeti demokrácia létrehozásának útján és arra kényszerítené az európai politikai pártokat, hogy a következő választások előtt kiterjedt kampányt folytassanak. „Remélem, hogy az Európai Tanács felnő majd a feladathoz” – tette hozzá a képviselő, utalva arra, hogy a döntés végső soron az állam- és kormányfők kezében van.
A 25 páneurópai képviselő hozzáadódna ahhoz a 751-hez, akik a Lisszaboni Szerződés értelmében az EP-t alkotják. A képviselőtestület létszáma így elérné a 776 főt, ami Duff szerint még mindig kevesebb, mint az előző testület 785 fős létszáma. „Mi föderalista képviselők vagyunk, ezért inkább egy kongresszushoz hasonlítunk, mint egy hagyományos parlamenthez” – hoz fel a brit alkotmányjogász egy másik érvet a nagy létszám mellett.
A jelentéstevő egy brit tudósok által kidolgozott matematikai számítási módszer alapján jelentésének tervezetében a képviselői helyek egyes tagállamok közötti újraelosztására is javaslatot tett, ám a nagy ellenállás miatt végül ez nem került be a javaslatba. „Megállapodtunk, hogy nem javasolunk egyetlen formulát, hanem ehelyett felkérjük a Tanácsot a tárgyalások megkezdésére a képviselői helyek újraelosztásáról” – válaszolta a képviselő a BruxInfo kérdésére. A brit javaslat értelmében elsősorban a közepes méretű országok lettek volna az újraelosztás vesztesei, Magyarország parlamenti mandátumainak a száma például a jelenlegi 22-ről 20-ra, illetve egy másik verzió szerint 18-ra csökkent volna.
Duff most elfogadott jelentésében – amiről júniusban szavaz az EP plenárisa – az eddig mindig júniusban tartott európai választások májusra történő előrehozatalát is kezdeményezte, több időt hagyva így az Európai Bizottság leendő elnökének a megválasztására. Az ugyanis az elképzelés, hogy az EB elnökét a választásokon legtöbb szavazatot kapó pártcsaládból választanák meg.
A Parlament – amelyet a Lisszaboni Szerződés hatalmazott fel a választási rendszer módosításával kapcsolatos javaslatok előterjesztésére – egy olyan irányelv kidolgozását is kéri a Bizottságtól, amelynek értelmében a nem hazájukban letelepedett uniós állampolgárok is szavazhatnának az adott országban.
A jelentés elfogadása több ponton is igényli a Lisszaboni Szerződés módosítását – ismerte el Andrew Duff, így a transznacionális választási lista létrehozásához és a képviselők privilégiumairól szóló jegyzőkönyv módosításához is.
Kitekintő / Bruxinfo.eu