Romániának a következő négy év alatt – az 1918 december 1-i egyesülés 100 éves évfordulójáig – kellene megoldania a kisebbségi kérdéseket, hívta fel a figyelmet Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor háromszéki tanácselnök. A két háromszéki RMDSZ politikus hétfői sajtótájékoztatóján bemutatta azt a két prezentációt, amit az amerikai Project of Ethnic Relations (PER) szervezet közvetítésével Brassópojánán, két alkalommal megszervezett román-magyar tárgyaláson is ismertettek a román politikusokkal és amerikai közvetítőkkel.
Tamás Sándor szerint a nyilvánosság mindig a magyar ügyeket segíti, ezért mutatták be ezeket a prezentációkat a sajtó számára is. Antal Árpád rámutatott: az egyeztetéseket az amerikaiak kezdeményezték, és ők nevesítették román és magyar részről is a meghívottakat, a tárgyalások nem köthetőek egy RMDSZ – Szociáldemokrata Párt (PSD) közti kormányzati munkához.
Az amerikai szervezet közvetítésével a kilencvenes években megszületett „neptuni megegyezés” lényege a „kontrol kooptáció” volt, vagyis, hogy a magyarokat azáltal tudják ellenőrzés alatt tartani, hogy bevonják a hatalomba, idézte fel a sepsiszentgyörgyi elöljáró, aki szerint akkor is az amerikaiakra volt szükség, hogy létrejöjjön az együttműködés, mert a románok és magyarok nem ismerték fel ennek szükségességét.
Antal Árpád szerint most azért van szükség tárgyalásokra, mert 2007-óta nincsenek közös román-magyar projektek, az utolsó ilyen a NATO és EU-s csatlakozás volt. Ezután viszont nem történt előrelépés a kisebbségi jogok területén. Az uniós csatlakozás előtt Románia sok mindent megígért, de nem tartotta be, viszont sok megoldatlan problémát is bevitt az Európai Unióba és a NATO-ba, amelyek ezáltal már nem tekinthetőek belügynek.
Az Antal Árpád által ismertetett prezentációk többek között rámutatnak, hogy Székelyföldet gazdaságilag bojkottálják, a térségben nincs autópálya, nincsenek nagy cégek, az igazságszolgáltatást arra használják, hogy a kisebbségi jogokat visszaszorítsák, nem használhatjuk a szimbólumokat, aki Romániában magyarnak született, állambiztonsági kockázatot jelent az állam számára, sorolta a sepsiszentgyörgyi elöljáró.
Hozzátette: Románia nem nevezhető pozitív modellnek a kisebbségi kérdések megoldása tekintetében és meglátása szerint Vlagyimir Putyint csak úgy lehet távol tartani Kelet-Közép-Európától, ha a kisebbségi problémákat rendezik, mert Oroszország arra használja külpolitikáját, hogy a kisebbségi jogokra hivatkozva próbálja átszervezni a világot.
A brassópojánai román-magyar tárgyalásokon is bemutatott prezentációkban a székelyföldi politikusok által megfogalmazott kérések között volt, hogy a magyar legyen regionális hivatalos nyelv, Székelyföldnek legyen pénzügyi- területi autonómiája, Székelyföld legyen egy fejlesztési régió, kérték a decentralizációt, az etnikai arányosságot a militarizált egységekben is, hogy az altalajkincsekből származó bevételek maradjanak helyben, az állam finanszírozza a kétnyelvűséggel járó többletköltségeket.
Antal Árpád rámutatott, hogy az IRES közvélemény-kutatása szerint nem csak a magyarság, hanem a román lakosság többsége is úgy gondolja, hogy a külügy és hadügy kivételével a hatásköröket helyi szintre kell lehozni, mert a központi kormány nem elég hatékony.
Az amerikai Project of Ethnic Relations (PER) szervezet közvetítésével létrejött román-magyar tárgyalások februárban folytatódnak, mutattak rá a székelyföldi politikusok, akik arra számítanak, hogy akkor sikerült egy konkrét ütemtervet kidolgozni arról, hogy ezeket a kisebbségi problémákat mikor oldja meg Románia. Emellett elvárnák, hogy a nagy román politikai pártok kössenek egyezséget arról, hogy a kisebbségi kérdést nem használják többé szavazatszerzésre.
Kitekintő / Maszol.ro