Cigánypolitika: fogalma sincs a kormánynak, mit kellene tenni

Lesújtó véleménnyel vannak a romaügyi szakértők a kormány romapolitikájáról. Úgy néz ki, további két évet sikerült elherdálni, alig volt pozitívan értékelhető lépés a szakterületen, írja az Új Szó.

A roma kisebbséget érintő 10 legfontosabb kormányintézkedésből négy négyesnél rosszabb osztályzatot kapott, és mindössze kettőt tartottak „dicséretesnek” a Milan Šimečka Alapírtvány által felkért szakértők. Az átlag 3,54 lett. A romaügyi biztos „munkásságának” utolsó 12 hónapját négyesre értékelték – az átlag 3,71 lett.

A legrosszabb értékelést két olyan esemény kapta, amelyre Peter Pollák romaügyi biztosnak ugyan nem sok ráhatása volt, de nem is nagyon tiltakozott a kormány, illetve a kormányzati képviselők lépései ellen. Az egyik a szepsi rendőrségi razzia. A sokak szerint indokolatlan és eredménytelen akció során a kommandósok több embert megvertek, engedély nélkül tartottak házkutatásokat, jogtalanul tartóztattak le és hallgattak ki embereket. Az akciót a rendőrség belső ellenőrzése ugyan rendben lévőnek találta, az ügyész azonban eljárást indított. Ezt az esemény átlagosan 4,85-ös osztályzattal értékelték a szakemberek.

A másik 4,85-ös átlagot az ombudsman jelentéseire adott kormányzati válasz kapta. Jana Dubovcová első, a szepsi rendőrakcióra vonatkozó rendkívüli jelentését a parlament meg sem hallgatta, a többség határozatban dolgoztatta volna át. A szakértők meglehetősen rossz osztályzatot adtak azokra az intézkedésekre is, amelyeket Peter Pollák (OĽaNO) romaügyi kormánybiztos a roma reform alappilléreinek tart. Ilyen például a szociális segély feltételül szabott havi 32 óra közmunka, amely 4,49-es átlagot kapott. Peter Pollák biztos szerint ez az intézkedés motiválóan hatott. „Ötezer olyan embert eltávolítottunk a szociális rendszerből, akik feketén dolgoztak” – jelentette ki a biztos. Zuzana Balážová, a roma kutatóközpont képviselője szerint azonban ez az intézkedés többet ártott, mint használt.

„Megerősítette az embereknek azt a véleményét, hogy a romák nem akarnak dolgozni” – magyarázta álláspontját Balážová. Rudolf Chmel (Híd), a parlament emberi jogi bizottságának elnöke alkotmányos szempontból is aggályosnak tartja az intézkedést, de emellett pénzügyi kifogásai is vannak. „A koordináció mintegy 9 millió euróba kerül, ezt az összeget jobban is fel lehetett volna használni” – jelentette ki Chmel.

A legjobbnak értékelt intézkedés – 2,08-as átlag – a Roma közösségek atlaszának frissítése volt, amely pontosan mutatja, mely régiók szorulnak segítségre. Peter Pollák már jelezte, hogy a 2014–2020 közti időszakban a roma projektekre fenntartott mintegy 380 millió eurós uniós támogatás felhasználása során ezeket az adatokat fogják alapvetően figyelembe venni. A másik az egészségügyi asszisztensek programja 2,16-os átlaggal, amely jelenleg mintegy 200 egészségügyi asszisztenst foglalkoztat, akik a roma telepek higiéniai viszonyait javítják.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »