Szülei kérésére egyre több újszülött nem kap védőoltást

Aggodalomra ad okot, hogy egyre több román szülő utasítja el az újszülötteknek szánt védőoltások beadását – hívta fel a figyelmet Cătălin Cârstoiu, a bukaresti sürgősségi egyetemi kórház igazgatója egy konferencián.

A Krónika.ro szerint az illetékes rámutatott: az általa vezetett egészségügyi intézményben naponta legalább egy–két anya megtagadja a vakcinákat, ezért a szakembereknek folyamatosan hangsúlyozniuk kell, hogy a jelenség rendkívül veszélyes. „Korábban többször is szó esett arról, hogy sok gyerek a szülők ellenkezése miatt nem kapja meg a kötelező iskolai védőoltásokat, de a probléma ugyanilyen aggasztó a csecsemők esetében is. A szülők részéről érkező visszautasítás egyre nagyobb méreteket ölt országos szinten, ezért minél előbb meg kell húznunk a vészféket” – fogalmazott a kórházigazgató.

Hasonlóan vélekedett Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter, aki a konferencián arról számolt be, hogy a szaktárcánál is egyre többen jelzik, hogy a szülők kérésére sok újszülött nem kapja meg a kötelező védőoltásokat. „Mivel nem készült még átfogó felmérés erre vonatkozóan, mindenekelőtt egy országos statisztikát kell összeállítani, hogy tisztán lássuk a problémát. A konkrét intézkedések meghozataláig a gyermekgyógyászoknak és háziorvosoknak kell felhívniuk a szülők figyelmét a veszélyekre. Számos betegség éppen a védőoltásoknak köszönhetően tűnt el a társadalomból, és nem szeretnénk, ha az érintettek felelőtlensége miatt újabb kórok ütnék fel a fejüket Romániában” – fogalmazott a tárcavezető.

Bokor Márton csíkszeredai gyermekorvos a Krónika megkeresésre rámutatott: noha nem rendelkezik pontos adatokkal, de a Székelyföldön is egyre jellemzőbb, hogy a szülők nem adatják be újszülöttjüknek a vakcinákat. „Valóban kijelenthetjük, hogy divatos lett az elutasítás, holott az orvostudomány egyik legnagyobb felfedezése a védőoltás. Sajnos a negatív dolgok több emberhez eljutnak, manapság pedig annyi zagyvaság olvasható az interneten, hogy emiatt sok szülő megtagadja a megelőzést, ez pedig az orvosoknak is kellemetlen” – magyarázta a szakember.

Elmondása szerint a születés után a csecsemők két védőoltást kapnak: az egyiket a tuberkolózis (tbc), a másikat a sárgaság megelőzésére. Hozzátette: két hónapos korban a csecsemőnek újabb vakcinát kell beadni a sárgaságot okozó hepatitis B vírus ellen, de ha az újszülött nem kapja meg az első adag védőoltást, a megelőzés értelemszerűen nem folytatódhat. „A jelenséggel eddig nem foglalkoztak országos szinten, de most, hogy az elutasítás egyre elterjedtebb, lépniük kell a hatóságoknak. Úgy tudom, hogy már készül egy tervezet, amely alapján a védőoltást megtagadó szülőkre bírságot róhatnak ki, az érintett gyermekeket pedig nem engedhetik be közösségekbe – óvodába, iskolába” – mutatott rá Bokor Márton.

Kitekintő / Kronika.ro

Friss hírek

horzrt.hu

Különleges eszközök a gyermekek fejlődéséhez (x)

A sajátos nevelési igényű gyerekek fejlesztése egy összetett és átgondolt folyamat, amely türelmet és figyelmet követel meg a nevelőktől. Az ilyen gyermekek képességfejlesztése kiterjed arra is, hogy tapasztalatokon alapuló tanulást biztosítson számukra, ami a mindennapi életük során támogatja őket.

Read More »
kazanabc.hu

A csaptelepek meghatározó szerepe otthonunkban (x)

Gondoltál már arra, milyen jelentőségteljes szerepe van a csaptelepeknek otthonunk kialakításában? A csaptelepek most már nem csupán egyszerű vízvezetők, hanem a konyha és a fürdőszoba kulcselemei, amelyek hozzájárulnak otthonunk kényelmességéhez és energiahatékonyságához.

Read More »