Kritikus hangvételű állásfoglalásban ostorozta a közelmúlt szerbiai viszonyait kedden Tomislav Nikolic szerb elnök, aki szerint országa az utóbbi évtizedekben azért nem tudott fejődni, mert a megfelelő időben nem a megfelelő emberek voltak hatalmon.
A belgrádi tömegtájékoztatás beszámolói szerint a köztársasági elnök a dél-szerbiai Leskovácon elhangzott beszédében úgy értékelte, hogy a helyzet lassan változik, lesznek új beruházások és új munkahelyek is, de ez csak akkor valósulhat meg, ha létezik tisztesség Szerbiában.
Az államfő szerint Szerbiában ugyanis manapság nincs tisztesség, morál és becsület, és szokássá vált a lopás, a rejtegetés, a tartozás.
„Amikor eljött az ideje, hogy munkahelyeket teremtsünk, hogy rendbe hozzuk az országot és a gazdaságot, akkor megkezdődött a privatizáció, ami tönkretette a vállalatokat és munkanélkülivé tette az embereket” – hangsúlyozta Nikolic. Elismerte ugyanakkor, hogy az állam is hibás, amiért hatalmas adók terhelik a munkaadókat.
Kritikusan szólt arról, hogy a külföldi befektetők sokkal több támogatást kapnak munkahelyek létrehozására, mint a hazai vállalkozók. „A hazai befektető 2-3 ezer eurót kap munkavállalónként, és még ahhoz is nehezen jut hozzá, a külföldi pedig 10 ezer eurót. Miért értékesebb ő a mi emberünknél” – tette fel a kérdést Nikolic.
A szerb köztársasági elnök szerint nagyon sok mindenen kell változtatni Szerbiában, ha lépést akar tartani a többi országgal. Elmondta, hogy semmit sem lehet elkapkodni, fel kell készíteni az országot és a lakosságot is a változásokra.
Tomislav Nikolic beszélt Szerbia eladósodásáról is, szerinte nem lehet tovább feszíteni a húrt, mert az elpattan, a mezőgazdaságba, az iparba és a fejlesztésekbe azonban mindenképpen pénzt kell fektetni.
A politikus szerint megvan a politikai akarat arra, hogy a kormányátalakítást követően megváltozzon az eddigi rendszer. Az elnök hangsúlyozta, Szerbia legnagyobb vágya, hogy belépjen az Európai Unióba, de közben nyitott az afrikai, ázsiai és dél-amerikai fejlődő országok felé is.
MTI