Az előzetes becslések szerint legfeljebb nyolcvan, legalább ötven millió eurójába kerül majd Szlovákiának az uniós elnökség – jelentette be Miroslav Lajčák külügyminiszter.
Az unió a rotációs elnökség alapján működik, Szlovákia pedig 2016 júliusától veszi át a tisztséget. „Ebben a pillanatban elé sok ismeretlen költség van, ezért nem is akartunk a kormány számára kidolgozott anyagba számokat rakni. Hogy nagyon tájékoztatási jelleggel mondjak valamit, ötven és nyolcvan millió euró közé teszem a költségeket” – jelentette ki Lajčák a szerdai sajtótájékoztatóján.
A kormány elé terjesztett elemzésben szerepel, hogy Csehország 136 millió eurót fizetett az elnökséggel kapcsolatos költségekre, Lengyelországnak 116 millióba, Magyarországnak pedig 81 millióba került az elnökség. A legtakarékosabbnak a szlovénok bizonyultak, akik 62 millióból képesek voltak fedezni a kiadásokat.
A pénzt a személyes és utazási költségekre, oktatásra és az állami alkalmazottak szakmai felkészítésére fordítják, épületbérletre és logisztikára is meglehetősen komoly összegeket kell fizetni. Az elnökség céljából használják ki az oroszvári kastélyt is, melyért a bencésekkel pereskedett a szlovák állam. A kastélyt így mindenképpen fel kell újítani.
A külügy azzal számol, hogy a költségek egy részét a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően vállalatok és magáncégek állják, az állam ki akarja használni az esemény marketingértékét. Szlovénia 23 különböző vállalattal működött együtt, mindegyikük félmillió euróval könnyítette az állam terheit, s hasonló szerkezetben gondolkodik Szlovákia is.
Kitekintő / Bumm.sk