A ciprusi tárgyalások során Németország akaratának megfelelő megegyezés született. Ez felháborodást, rágalmazást eredményezett Cipruson és más európai országokban, amit viszont már Németország visel egyre nehezebben.
A hosszú tárgyalások után megalkotott ciprusi mentőcsomagot, amelynek keretében tíz milliárd eurós kisegítés érkezik a bajba jutott országba, kemény feltételeket mellett hozták tető alá a felek. Németország, mint Európa legerősebb gazdasága és legnagyobb nettó befizetője érkezett a mentésre, ám a „kezelés részeként, keserű pirulákat rendelt hozzá.”
A tárgyalásokat fokozódó németellenes felháborodás követte a szigetországban. Számos ciprusi tüntető ment az utcákra, ahol a transzparenseken Merkelt Hitler-bajusszal és Führerként ábrázolták, aki európai dominanciára törekszik, mindemellett sok Twitter-felhasználó azonosította a mai németeket a nácikkal.
De hasonló vádaskodással lehet találkozni máshol is, ott, ahol szintén problémákkal küzdenek: többek között Írországban, Olaszországban, Portugáliában, Görögországban és Spanyolországban is. Az El Pais spanyol lap például azt írta, hogy Merkel „Hitlerként hadat üzent a kontinens többi részének.” Később a dühös felháborodást látva a lap visszavonta az állítását.
Növekvő jelei vannak, hogy Németország egyre ingerültebb az erősödő és állandósuló rágalmazások miatt. „A segítségnek nagy ára van: Németország ismét bűnbak lett” – írja a Spiegel. A Bild pedig így írt: „Mindig a németek hibája … Mi németek vagyunk a kritika, sőt egyenesen a gyűlölet célpontjai, a válságjárta országokban.”
A Süddeutsche Zeitung viszont másként értékel és kedden figyelmeztetett is, hogy Németország vékony határokon mozog politikailag: „Óvatosan, óvatosan: Senkinek sem kellene Ciprushoz és Spanyolországhoz hasonlóan populista reakciókkal válaszolni. Németország bizonyosan profitál ebből, mert a valutaunió nélkül már maga is válságba csúszott volna. Másrészt, ha az ország folytatja a kőszívűségét, azért mérhetetlen politikai árat fog fizetni.”
A növekvő németellenes haragot már a vezető berlini tisztségviselők sem hagyhatták szó nélkül. A német külügyminiszter Guido Westerwelle hétfőn panaszolta, hogy a Ciprussal folytatott összetett tárgyalásokat éles hangú kritikák kísérték a közéletben és a médiában is, amelyek gyakran igazságtalanok és bántóak voltak.
A német igazságügyminiszter, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger pedig szerdán azt mondta Jose Manuel Barrosonak, az Európai Bizottság elnökének, és Herman von Rompuy-nak, az Európai Tanács elnökének, hogy segíteniük kell megzabolázni a németellenes érzéseket. „Németország szolidaritást mutat abból a célból, hogy a krízisben lévő országoknak a végén legyen jövőjük … Így megkérném Európa vezetőit, hogy fejezzék ki szolidaritásukat velünk szemben és védjék meg Németországot az őt érő indokolatlan vádaskodással szemben – fogalmazott a miniszter.
Lukács Tamás