Magyarország 50 millió euróra számíthat

Magyarország 50 millió eurót használhat fel 2014 és 2020 között az unió 6 milliárdos ifjúsági foglalkoztatási, illetve képzési garanciaalapjából – közölte pénteken Brüsszelben a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportja.

Az ifjúsági garanciarendszer kialakításában csütörtökön állapodtak meg az EU-tagországok illetékes tárcavezetői. Az Európai Bizottság által szűk két hónappal ezelőtt előterjesztett indítvány értelmében – amire rábólintottak a kormányok képviselői – a 25 évnél fiatalabb uniós polgárokat hozzásegítenék ahhoz, hogy a tanulmányok befejezése, illetve a munkanélkülivé válás után legkésőbb négy hónappal megfelelő munkát, illetve továbbképzési lehetőséget kapjanak, vagy legalább szakmai gyakorlatot folytathassanak.

A jövőre kezdődő új hétéves ciklusban az uniós keretköltségvetés – amiről február első felében állapodtak meg a tagországok csúcsvezetői – 6 milliárd eurót szán erre a célra. Ebből Magyarországnak – közölték a fideszes EP-képviselők – 50 millió jut. Az Európai Bizottság korábbi becslései szerint ahhoz, hogy minden érintett európai fiatal élhessen a garanciarendszer biztosította lehetőségekkel, mintegy 10 milliárd euróra lenne szükség. Őry Csaba, az EP foglalkoztatási bizottságának néppárti koordinátora szerint a jövőben fog csak kiderülni, hogy elég lesz-e az ifjúsági garancia hatékony megvalósítására a 6 milliárd euró.

A Fidesz EP-képviselőcsoportja pénteki közleményében üdvözölte a megállapodást, amely „fontos kiegészítője lehet a Magyarországon megindult, a fiatalkorúak foglalkoztatását élénkítő intézkedéseknek”. Őry ugyanakkor leszögezte azt is: az ifjúsági garancia intézményének megteremtése nem járhat azzal, hogy sérüljenek az Európai Szociális Alap forrásai, „és nem csökkenhetnek a konkrét munkahelyteremtésre elkülönített források sem”.

A Fidesz munkaügyi szakpolitikusa emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány a közelmúltban már számos fontos intézkedést hozott a fiatalkorú munkanélküliség kezelése érdekében.

„A munkahelyvédelmi akcióterv keretében a munkáltatók a fiatalkorúak foglalkoztatása esetén jelentős járulékkedvezményeket kapnak. Jól látszik, hogy az uniós és a magyar kormányzati célkitűzések és azok eszközrendszere nagyrészt egybeesik” – állapította meg Őry Csaba.

Egyik fideszes képviselőtársa, Kósa Ádám, az EP fogyatékosságügyi munkacsoportjának az elnöke a közleményben azt hangsúlyozta: az Európai Szociális Alap szerepét meg kell erősíteni annak érdekében, hogy a fogyatékossággal élő fiatalok elhelyezkedési esélyeit is javítani lehessen.

Bagó Zoltán arról számolt be, hogy – több más néppárti képviselőtársával együtt – írásban kérdezte az Európai Bizottságot arról, milyen további kezdeményezéseket kíván tenni a fiatalokat érintő munkanélküliség visszaszorítása érdekében.

Az uniós munkanélküliségi ráta évek óta folyamatosan növekszik, és mára elérte a minden eddiginél magasabb, 10,8 százalékos arányt. A legfrissebb Eurostat-adatok szerint mintegy 26 millió ember munkanélküli az Európai Unióban. A fiatalok munkanélküliségi aránya 23,4 százalékra nőtt, így immár 5 millió 680 ezer fiatal van munka nélkül az EU-ban. A fiatalok munkanélküliségi aránya Olaszországban elérte a 35 százalékot, Spanyolországban és Görögországban pedig már a drámai 50 százalékot is meghaladta.

mti

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »