Támadja az uralkodóházat a luxemburgi titkosszolgálat

A luxemburgi titkosszolgálat (SREL) folytathatja a nyomozást a Bommeleeer ügyben, hiszen új bizonyítékok kerültek napvilágra. Az eset a luxemburgi politikai elit számára egyre kényesebbé válik, hiszen az új bizonyítékok közt feltehetőleg Henrik nagyherceg és Jean- Claude Juncker miniszterelnök rögzített beszélgetése is megtalálható. A politikai vezetők ennek ellenére épp a luxemburgi titkosszolgálat tevékenységét vizsgálnák.

Luxemburg jellemzően nem rágódik a múlt hibáin. Az ország híres optimizmusáról, ugyanakkor a nyolcvanas évek Bommeleeer-támadásai megrázták a miniállamot. Nem csak azért, mert 1985 áprilisa és 1986 márciusa közt 18 robbantásos merénylet történt az ország különböző pontjain; az eset rávilágított az igazságszolgáltatás potenciálisan korrupt jellegére, illetve az uralkodócsalád kezessége is felmerült a támadások kapcsán.

Annak ellenére, hogy 2007-ben közel húszévnyi nyomozás után 2 embert tartóztattak le terrorcselekmények vádjával, a lakosság nem nyugodott meg. Az ügy legbotrányosabb fordulata 2005-ben történt, amikor egy szemtanú azt állította, olyan információ van birtokában, amit csak a miniszterelnökkel hajlandó megosztani. Mint később kiderült, az egyik támadás helyszínén többen is Henrik nagyherceg testvérét, János herceget látták. A vádak megrendítették az uralkodóházat, annak ellenére, hogy János herceg kész volt együttműködni a hatóságokkal. A nyomozás során a herceg bizonyítani tudta, hogy több támadás idején sem tartózkodott az ország területén, valamint a DNS vizsgálat is negatív eredményt hozott.

A vizsgálóbizottságok birtokába jutott anyag feltehetőleg a jelenlegi miniszterelnök, Jean- Claude Juncker és az uralkodó, Henrik nagyherceg beszélgetését tartalmazza, amiben szó esik a Bommeleeer-ügy és János herceg kapcsolatáról. A bizottságok vezetője, Francois Bausch tagadta a feltételezést, szerinte szó sincs ilyen hanganyagról, az eredeti lemeznek nyoma veszett, így nem bizonyítható, hogy megtörtént a párbeszéd. Ennek ellenére a lehallgatásos botrányok folytatódnak. 2008-ban Marco Mille SREL vezető rögzítette saját beszélgetését Junckerrel, a párbeszéd írott másolata pedig 2012 novemberében több luxemburgi lapban is megjelent.

Marco Mille (aki azóta elhagyta a SREL-t) ezek alapján azt állítja, hogy Henrik nagyherceg évtizedek óta kapcsolatban áll a brit titkosszolgálattal, segítségükkel  több luxemburgi vezető politikus után folyik  kémkedés, egyikük pedig éppen Juncker lehet. A korábbi „elveszett hanganyag” kapcsán úgy véli, az is brit titkosszolgálati eszköz, ezért veszett hirtelen nyoma. Továbbá azzal is vádolja az uralkodót, hogy a királyi palotában olyan rendőri egységeket alkalmaz, akikben a luxemburgi hatóságok nem bízhatnak. A királyi család a vádakra reagálva múlt héten közleményt adott ki, amelyben erősen tagadja az „MI6 kapcsolatok minden lehetőségét”.

Meglepő, hogy ezek után a törvényhozás múlt héten épp arról döntött, hogy a luxemburgi titkosszolgálat tevékenységét kell vizsgálni. A feltételezések szerint nem csak a Junckerrel való beszélgetéseket rögzítették, hanem közel 300 ezer embert érintenek SREL fájlok. Francois Bausch szerint a szervezetben hatalmas működési hibák vannak, amiket mindenképp vizsgálni kell.

Az országgyűlési képviselők láthatóan osztják ezt az álláspontot, és a luxemburgi titkosszolgálatot kérdőjelezik meg a királyi családdal szemben. Jean Claude-Juncker miniszterelnök jövő héten tart sajtótájékoztatót az üggyel kapcsolatban.

Tamara Judi

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »