Jövőre ilyenkor már Selye János Főiskola lesz Komáromban?

Dušan Čaplovič (Smer-SD), szlovák oktatási miniszter nem akceptálta a főiskolává leminősítendő három szlovákiai egyetem érveit. A három egyetem, a pozsonyi Szlovák Rendőrakadémia, a trencséni Alexander Dubček Egyetem, valamint a komáromi Selye János Egyetem ugyanis elutasította, hogy megnevezésében az egyetem helyett főiskolát használjon. Az oktatásügyi miniszter ugyanakkor már a kormány elé terjesztette a nevük megváltoztatásáról szóló javaslatot. Amennyiben a kormány jóváhagyja, 2013 szeptemberétől már hatályba is léphet a módosítás.

A három említett egyetem 2009-ben esett át a komplex akkreditáción, és ennek eredményei alapján sorolták őket a főiskolák közé. Čaplovičnak nem tetszik, hogy a három intézmény nevében viseli az egyetem szót, miközben az egyetemi kritériumrendszerbe nem fértek be. A nevük megváltoztatásával egyetért az Akkreditációs bizottság is.

A Selye János Egyetem levélben kérte a minisztériumot, hogy a módosítással várjon 2014-ig, amikor is újabb komplex akkreditáció vár rájuk, és a besorolásuk megváltozhat. A komáromi egyetem azzal érvelt, hogy csak 2004 szeptemberében kezdték meg tevékenységüket, így szemben a többi intézménnyel nem hat évet, hanem négy év három hónapot vesznek alapul. „Saját eredményeivel így nem kelhetett versenyre a többi intézménnyel, amelyek már régebb óta léteznek” – jegyezték meg a javaslat észrevételezési szakaszában. Az iskola vezetése szerint egy ilyen besorolás egy fiatal intézménynek árthat a tanulmányok iránti érdeklődés, a hallgatók és a képzett tanerő számának csökkenése által. Emlékeztettek egyúttal arra, hogy a Selye János Egyetem, mint egy nemzeti kisebbség nyelvén a legmagasabb szinten oktató intézmény nagy jelentőséggel bír Szlovákiában és az Európai Unióban is, ennek értelmében a megtartása mindannyiunk közös érdeke.

A trencséni egyetem alkotmányellenesnek és a nemzetközi dokumentumokkal ellentétesnek tartja a névváltoztatásra tett minisztériumi javaslatot. Mint közölték, a név megváltoztatását az Akkreditációs bizottság nyilatkozata alapján az intézmény rektora javasolhatja, majd az akadémiai szenátus hagyhatja jóvá. Hozzáteszik, hogy ez a hatáskör nem kizárólagosan a minisztériumé, sem a kormányé.

Kitekintő / Parameter.sk

Friss hírek