Románia is terítékre kerül az EP-ben

Plenáris vitát tart szerda délután az Európai Parlament a közelmúltbéli romániai eseményekről. Az EP-frakciók egy része erős párhuzamokat lát a mostani román és a közelmúltbéli magyar helyzet között, alapvetően azonban megosztottak a képviselőcsoportok az ügy kapcsán.

Az Európai Parlament néppárti frakciójának nyomására vette a jövő heti plenáris ülés napirendjére az EP a Romániáról szóló plenáris vitát. A szerda délutánra tervezett egyórás vitában az Európai Bizottság és a Tanács nevében a ciprusi elnökség is kifejti majd az álláspontját a Ponta-kormány nyári intézkedéseiről.

A BruxInfo kérdésére az európai parlamenti frakciók munkatársai nem kívánták megelőlegezni a vita tartalmát és menetét, a nyilatkozataikból viszont kiderült, alapvetően eltérően ítélik meg a román helyzetet.

Az Európai Néppárt sajtószolgálatának munkatársa elmondta, „az elmúlt hónapokban számos kísérletet láttunk a jogállamiság és a szólásszabadság aláásására”. Hozzátette, Joseph Daul néppárti frakcióvezető többször is meghívta Victor Ponta román kormányfőt, hogy az EP plenáris ülésén mondhassa el a véleményét arról, hogy mi is történt Romániában, ez azonban egyelőre nem történt meg.

A nyilatkozatból úgy tűnik, az Európai Néppárt számára az Európai Bizottság értékelése a kiindulópont: emlékeztetett arra, hogy a Bizottság júliusban tette le az asztalra a jelentését a román igazságügyi és korrupcióellenes reformokról, „ez pedig eléggé negatív volt Románia számára” – mondta a néppárti munkatárs.

A Victor Ponta román miniszterelnök pártját is a tagjai között tudó Európai Szocialisták és Demokraták képviselőcsoportja azt kéri, hogy a román kormány cselekedeteit mindenki a jogállamiság és a demokrácia elvei szerint ítélje meg. A frakció sajtómunkatársa azt mondta, „politikai elkötelezettségtől függetlenül mindenkinek be kell tartania a jogállami szabályokat”. Dimitris Komodromos bírálta ugyanakkor az alapvető jogokért felelős EU-biztost, aki „politikai puccsnak” nevezte a román államfő elmozdítását célzó erőfeszítéseket.

A liberális frakció (ALDE) nem lát közvetlen kapcsolatot a közelmúltbéli magyar, és a mostani román helyzet között. Neil Corbett szóvivő a BruxInfo kérdésére elmondta, a román ügy lényegében megoldódott: „a népszavazás lezajlott, jogilag kifogástalanul, az államfő pedig visszatérhetett a posztjára” – fogalmazott, hozzátéve, hogy reméli, hogy a romániai pártok tudnak majd ezek után is együtt dolgozni.

A zöldek viszont úgy látják, „a múlt szelleme kísért”. A képviselőcsoport szóvivője azt mondta, nagyon súlyos aggályaik vannak Románia kapcsán, és hasonlóak voltak Magyarország kapcsán is. Helmut Weixler szerint Románia esetében is felvetődik az EU Alapszerződésének 7-es cikke szerinti esetleges eljárás, amelynek elindítását kezdeményezni fogja a zöld frakció, ha a Bukarestbe indítandó tényfeltáró misszió elegendő bizonyítékot gyűjt arról, hogy a román intézkedések valóban sértik az uniós értékrendet.

Ilyen delegáció küldésére egyelőre csak felkérte a zöld frakció az EP-t, erről döntés még nem született. Helmut Weixler kifejtette, „mind a román, mind a magyar esetben láthattuk, hogy egy kormány az európai értékekkel szemben cselekszik hol jogi, hol kvázi-jogi eszközökkel”.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek