Közel hetven év után ismét magyar sportklub Kolozsváron

A Kolozsvári Magyar Napok (KMN) alkalmával négy sporttörténeti rendezvényt is tető alá hoznak a szervezők, és többek között az 1885-ben alapított, legendás Kolozsvári Atlétikai Clubot (KAC) is bemutatják a közönségnek.

Közel sem véletlen az a KAC-ról szóló roll-up-kiállítás, amelyet csütörtökön 11 óra 30 perckor nyitnak meg a Farkas utcában, a Báthory István Elméleti Líceum előtt: kolozsvári sportbarátok a klub újraalapításán gondolkodnak, és ennek irányában már meg is tették az első lépéseket. Gergely Balázs KMN-főszervező ötletgazdaként elmondta: „Célunk, hogy a magyar gyerekek anyanyelvükön tanulhassanak sportolni”. Uray Zoltán sugárbiológus, vívó szerint bölcsebb lenne feltámasztani a KAC helyett a KEAC-ot (Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club), Killyéni András sporttörténész pedig hangsúlyozta: az a lényeg egyelőre, hogy vessék össze a véleményeket, és ezek alapján jöhessen létre egy magyar nyelven oktató kolozsvári sportegyesület.

A Kolozsvári Atlétikai Clubot (KAC) 1885-ben alapították, és sportolói kimagasló eredményeket értek el, kiváltképpen a két világháború között. A kommunista hatalomátvétel alkalmával megszüntették az egyesületet, az utóbbi hónapokban azonban feltámadni látszik a legendás sportklub.

„Több mint egyéves ötlet a KAC újraalapítása, amelynek érdekében már megtettük az első lépéseket. Nemrégiben találkozót szerveztünk, amelyen sportolók és edzők társaságában vázoltuk az újraalapítás lehetséges forgatókönyvét” – nyilatkozta lapunknak Gergely Balázs KMN-főszervező. Az ötletgazda szerint a magyar nyelven történő edzések hiányának számlájára írható, hogy a helyi magyar sport nem túlzottan csillogó manapság.

„Egy kisebbségi sportegyesületnek óriási közösségszervező és összetartó ereje van. Gondolhatunk akár a katalán FC Barcelonára vagy a baszk Athletic Bilbaóra” – közölte Gergely Balázs, aki egykori országos gyermekbajnok kosárlabdázóként hozzátette: „Sok gyermek azért hagyja abba a sportot, mert nem érzi jól magát, ha nem érti az edzője és a társai szavát”.

Az említett találkozó tapasztalata Gergely Balázs szerint pozitív: nagyon sokan támogatják, igénylik az elképzelést, és kellő mennyiségű és minőségű magyar sportszakember is van Kolozsváron. A KMN-főszervező magyarországi klubokkal is felvette a kapcsolatot, amelyek továbbképzést, edzőtábor-lehetőségeket biztosítanának az egyesületnek.

A KAC – ahogy egyébként régen is történt – nem csak atlétikai szakosztályokkal foglalkozna, továbbá megtudtuk: nem kizárólag magyar gyermekek számára alapítanák, csupán az oktatás nyelve lesz magyar. Eleinte elsősorban gyermekeket karolna fel a klub, de számít az egyetemisták érdeklődésére is.

Gergely Balázs a KAC-ot eredeti nevén szeretné feltámasztani. Az 1952-es helsinki olimpiát is megjárt vívó, Uray Zoltán szerint az alapötlet kiváló, de bölcsebb lenne a KAC helyett a KEAC-ot (Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club) újraalapítani. „A KAC-cal cirkusz lesz, attól tartok. Húzni fogják az orrukat, hogy mégis mi az, hogy magyar sportklub. Ezt a kellemetlenséget kiküszöbölné, ha a Sapientia bevonásával egyetemi sportklub jönne létre, amely a KEAC hagyományait hordozná magában. Nem akadékoskodhatna senki azért, mert egy magyar egyetemnek saját sportklubja van” – közölte a tőrvívó.

Killyéni András sporttörténész szerint remek ötlet a KAC újraélesztése, mert a nehéz politikai helyzetben is kiváló eredményeket elért sportegyesület történetét folytatni kell. Ugyanakkor vallja: egyelőre mellékes, hogy milyen név alatt alakul magyar nyelven oktató sportegyesület, hiszen a lényeg maga az alapötlet. „Szükség van arra, hogy a magyar gyermekek 3–4 éves koruktól anyanyelvükön tanító sportklubba járhassanak Kolozsváron” – vélte.

A Kolozsvári Magyar Napok keretében a Báthory István Elméleti Líceum előtt ma 11 óra 30 perckor megnyitják a KAC történetét bemutató 17 részes roll-up-kiállítást – amelynek összeállítása és kivitelezése Killyéni András és Könczey Elemér grafikus, karikaturista munkáját dicséri –, egy órával később pedig a Református Kollégium régi dísztermében (mai tornaterem) megnyitják a Minerva-ház alagsorában korábban már kiállított Olimpia mindenkinek című fotós-szöveges összeállítást. Holnap 17 órakor ugyancsak a Református Kollégium régi dísztermében Uray Zoltán tart előadást kolozsvári vívók és magyar kardozók témájában, majd szombaton ugyanitt, ugyanebben az időpontban Ráduly-Zörgő Éva olimpikon gerelyhajító, pszichológus Somodi István 1908-as londoni olimpiai ezüstérmes szerepléséről tart előadást.

Kitekintő / Szabadság.ro

Friss hírek