A pozsonyi kormány szerda délelőtt jóváhagyta a kisebbségügyi kormánybiztos személyét, valamint hatásköreit. Ezzel eldőlt, hogy A. Nagy László, a Híd egykori parlamenti képviselője látja el a feladatkört.
A miniszterek a kormánybiztos személye mellett annak feladatköreit is jóváhagyták a mai tanácskozáson. A kormánybiztos gyakorlatilag tanácsadó szervnek számít majd, aki aktivitásait a kormányhivatal vezetőjével, valamint az illetékes miniszterekkel hangolja majd össze.
A tisztség fő feladatkörének számít a közép- és hosszútávú, kisebbségekkel kapcsolatos jogi normák és intézkedések kidolgozása, valamint megvalósítása, továbbá a közügyek megoldásában, az oktatási kérdések kapcsán való konzultációban is részt vesz. A kormánybiztos a kisebbségek helyzetével kapcsolatos anyagok készítésében is részt vállal, valamint gesztorként ténykedik a kisebbségi kultúrák támogatását illetően.
Kormányalelnöktől kormánybiztosig
A kormánybiztos posztjának létrehozását azt követően határozta el Robert Fico kabinetje, hogy úgy döntött: nem tölti be, majd megszünteti az emberi jogi és kisebbségi kormányalelnök posztját. Ez utóbbit 1998-ban – Mikuláš Dzurinda első kormánya idején – hozták létre. A kisebbségügyi kormányalelnök a most létrehozott kormánybiztosénál szélesebb hatáskörökkel rendelkezett. Ezt a pozíciót elsőként Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának akkori alelnöke, utoljára pedig – Iveta Radičová kormánya idején – Rudolf Chmel, a Most-Híd alelnöke töltötte be. A kormányalelnöki poszt megszüntetéséért Fico kormányát – civil szervezetek és a magyar politikai érdekképviselet részéről – egész sor kritika érte.
Öllös László politológus az MTI-nek szerdán nyilatkozva elmondta: a kormánybiztos jogkörei jelentős visszalépést jelentenek az emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyetteséhez képest. Rámutatott: a kormánybiztos hatáskörei „meglehetősen lecsupaszítottak”. „Önálló döntési jogköre szinte egyáltalán nincsen” – hangsúlyozta Öllös. Hozzátette: a legtöbb kérdésben csak véleményezési lehetősége van, amit viszont az egyes szaktárcák nem kötelesek figyelembe venni.
A politológus szerint a kormánybiztos posztjához kötődő jogok akkor is megmaradtak volna, ha a Most-Híd ellenzéki párt marad. „A jelenlegi állapotban felmerül a kérdés, hogy a párt mennyire maradt ellenzékben, bármennyire is próbálják ezt most elkenni” – mutatott rá. Úgy vélte: a kormánybiztos posztjának létrehozása külpolitikai szempontból „jót tesz” a szlovák kormánynak, mivel „van mire mutogatnia, hogy valamit létrehozott, holott ez csak a korábbi helyzet összezsugorítása”.
Ficót nem érdeklik az A. Nagyhoz kapcsolódó ügyek
Robert Fico a kinevezés kapcsán elmondta, nem foglalkozott azzal, hogy A. Nagyot tanúként hallgatták ki Eugen Čuňo kassai alpolgármester csalási ügyében. „Nem tudok arról, hogy elítélték volna, vagy eljárást folytattak ellene” – jegyezte meg a kormányfő, s elmondása szerint bátor lépésnek számít egy ellenzéki párt képviselőit felkérni a kisebbségeket érintő együttműködés ügyében. Fico szerint hasonló módon fog a kormány fellépni a romaügyi biztos kapcsán is.
Fico elmondása szerint a kisebbségekért felelős kormánybiztos „gyakorlatilag ugyanolyan” jogköröket kap, mint a volt miniszterelnök-helyettes, programokat és terveket dolgoz ki a kisebbségek fennmaradásának és jogállásának ügyében.
„Sajnáljuk, hogy az emberi jogokért és nemzeti kisebbségekért felelős miniszterelnök-helyettes posztját megszüntették. Másrészt azonban pozitívan értékeljük a kormánybiztosi poszt kialakítását azokkal a jogkörökkel és statútummal, amelyeket ma elfogadott a kormány” – kommentálta ugyanakkor a történteket Solymos László, a Híd frakcióvezetője. Maga a frissen kinevezett kormánybiztos összes tisztségét felfüggesztette a pártban, elmondása szerint a közösséget szándékozik képviselni.
Kitekintő / Bumm.sk / mti.hu