Civil válasz Basescunak

Az államfői nyomást ellensúlyozandó, Bukarestben és Kolozsváron is utcára vonultak a verespataki bányaberuházást ellenző civil szervezetek, azt kérve az újonnan beiktatott Korodi Attila környezetvédelmi és erdőgazdálkodási minisztertől, ne engedelmeskedjen Traian Băsescunak. Az Egyetem téren gyülekező tüntetők az államfő lemondását, a verespataki bányaprojekt elutasítását követelték.

Az Egyetem téren gyülekező tüntetők az államfő lemondását, a verespataki bányaprojekt elutasítását követelték, „az ország nem eladó”, „sosem leszünk az IMF gyarmata” jelszavakat kiabálták. „A célunk az, hogy felhívjuk az államfő figyelmét: legalább az alkotmányosság és a demokrácia látszatát őrizze meg” – nyilatkozta lapunknak tegnap a tüntetések kapcsán Csibi Magor, a Természetvédelmi Világalap (WWF) romániai elnöke. 

A világ egyik legnagyobb természetvédő civil szervezetének hazai vezetője az egyik szervezője azoknak a tüntetéseknek, amelyekre azután került sor, hogy Traian Băsescu államelnök sürgette a verespataki bányaberuházás engedélyeztetését Korodi Attila új környezetvédelmi miniszter keddi eskületételén. „Az elnök túllőtt a célon, hiszen egy állam feje nem kényszerítheti rá az akaratát az állam intézményeire, azok vezetőire” – fogalmazott Csibi. Mint kérdésünkre elmondta, ezek a tüntetések nem engedélyezettek, hanem olyan internetes oldalakon hirdetik meg, mint a Facebook, és spontán módon zajlanak. „Az alkotmány szavatolja a szabad gyülekezés és véleménynyilvánítás jogát, a mi szempontunkból ez elég” – szögezte le a civil aktivista.

Szerda este a tüntetők megpróbáltak az elnöki hivatal elé vonulni, de a csendőrök három teherautója elállta útjukat. Ekkor szétszóródtak, hogy kisebb csoportokban tegyék meg az utat, de az elnöki hivatal környékét is ellepték a csendőrök és még a két-három fős csoportokat is igazoltatták. „Nagyon jól meg voltak szervezve, szinte minden lépésnél igazoltattak, és azt mondták, hogy semmi közük nincs az állítólagos tüntetéshez, hanem ők csak azért igazoltatnak, mert éppen valamilyen gyakorlaton vesznek részt” – mondta Csibi Magor.

Az RMDSZ-en múlik?

A Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) beruházásának engedélyeztetése két olyan tárcától függ, amelyet RMDSZ-es miniszter vezet. Kelemen Hunor művelődésügyi miniszter az Antena 3 hírtelevíziónak szerda este arról beszélt, hogy az általa vezetett tárca nem adhat kitermelési engedélyt a Verespatakra tervezett aranybánya teljes területére, mert az egyik kitermelési helyszínre, az Orla-hegységre a befektető még nem szerezte meg a régészeti mentesítési bizonylatot. Ezzel szemben Szentesy Cecília, az RMGC műszaki igazgatója arra hívta fel korábban a figyelmet, hogy a kitermelés megkezdéséhez a cégnek nincs szüksége valamennyi kitermelési helyszín régészeti mentesítési bizonylatára. A legfontosabb helyszínre, a Kirnyik-hegységre az RMGC már megkapta a bizonylatot és a művelődési minisztérium engedélyét.

Sokkal több múlhat a Korodi Attila vezette környezetvédelmi minisztériumon. Az RMDSZ-es tárcavezető az államfő sürgetése ellenére leszögezte, a minisztérium nem sieti el a döntést a projekt környezetvédelmi engedélyének kibocsátásról. „Az engedélyeztetési folyamatot nem lehet felgyorsítani. A technikai kérdéseket szakembereknek kell megvitatniuk. Ez a folyamat azonban előbb-utóbb lezárul, a végső döntés pedig már a kormányzati politika függvénye” – mondta a miniszter.

Tănase: beperelhetjük a román államot

„Nem hiszem, hogy van még egy európai uniós ország, ahol egy külföldi befektető hat évet vár, amíg az illetékesek engedélyezik a beruházását” – nyilatkozta Dragoş Tănase, a Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) vezérigazgatója a Hotnewsnak a verespataki bányatervről szóló döntést sürgető államfői nyilatkozatról. Tájékoztatása szerint a beruházás környezeti hatástanulmányát elemző tárcaközi bizottság valamennyi kérdésére válaszoltak már a cég szakemberei, és a testület következő ülésén meg kellene születnie a döntésnek. Tănase reményét fejezte ki, hogy ez a döntés pozitív lesz, s ha mégsem így történik majd, azt a lehetőséget sem zárta ki, hogy az RMGC főrészvényese, a Gabriel Resources bepereli a román államot az évekig húzódó engedélyeztetésért.

Új Magyar Szó

Friss hírek