Tüntetések Putyin mellett és ellen

Az orosz elnökválasztások napján, március 4-én vasárnap és másnapján országszerte tüntetéseket szerveztek, Putyin mellett és ellen egyaránt. Putyin hívei vasárnap betöltötték a moszkvai utcákat, hétfőn pedig az ellenzék adott teret az indulataiknak.

Az Egységes Oroszország párt ifjúsági szervezetei már jóval a választások előtt lefoglalták a Kreml közelében lévő területeket, a Manyezs teret, a Forradalom terét, valamint a Lubjankát, a volt KGB-székház (és a mai FSZB székház) előtti területeket. Legalább 20 ezer embert mozgósítottak a moszkvai tüntetésekre. Hasonlóan a vasárnap estéhez, koncertekkel szórakoztatták a tömeget, akik az Egységes Oroszország párt zászlóit lengették, „Putyin a mi elnökünk”, vagy „Putyinért” feliratokkal. A Moszkvában terjedő hírek szerint a tüntetésen megjelentek pénzt is kaptak a részvételért.

A rendőrség közleménye szerint, 50 embert vettek őrizetbe a Lubjankán, akik a betiltott nacionalista párt engedély nélküli gyűlésén vettek volna részt. A szervezet elnöke, Eduard Limonov író is a letartóztatottak között van. A rendőrség előre közölte, hogy minden engedély nélküli megmozdulást megakadályoznak, kiemelték, hogy az ellenzék által tervezett „fehér gyűrű akciót” is meghiúsítják, ami során az ellenzék jelképesen körbe akarja zárni a Kremlt. A rendőrség őrizetbe veszi azokat is, akik az országos választási bizottság épületéhez próbálnak eljutni. Több tüntető is megpróbált áttörni a rendőrségi záron, ellenzéki jelszavakat skandáltak és plakátokat emeltek a magasba.

Oroszország több városában is rendeztek nagygyűléseket Putyin támogatására, legalább 40 ezer ember vett részt engedélyezett tüntetéseken több szibériai városban. Az egyik legnagyobb tüntetés a nyugat-szibériai Barnaulban volt, ahol diákok, nyugdíjasok, kulturális aktivisták részvételével hétezren gyűltek össze. Hasonlóan nagyméretű tüntetés zajlott Kemerovoban, a szénbányászok városában, hatezren gyűltek össze. Tomszkban ötezren, Irktuszkban kétezren – adta hírül a RIA.

Az ellenzék a Puskin térre szervezett tüntetést a „Tisztességes választásokért” jelszóval. A polgári ellenzék mind a parlamenti, mind az elnökválasztást törvénytelennek tartja és előrehozott választásokat követeltek mindkét esetben. Az ellenzéki tüntetés szervezői, többek között a Szolidaritás mozgalom, a Jabloko, a Baloldali Front korábban, hasonlóan a Putyin-párti tüntetést szervezőkhöz, a Manyezs térre kértek engedélyt, de a főváros polgármesteri hivatala elutasította kérelmüket, arra hivatkozva, hogy akadályozzák a város életét. A Belügyminisztérium sajtóosztályának nyilatkozata alapján az ellenzéki tüntetők száma 14 és 20 ezer közé tehető. A tüntetők része határozatlan idejű tüntetésre készülnek, és nem hajlandóak elhagyni a teret – jelentette be Szergej Udalcov, baloldali politikus.

A Puskin téren felszólalt Mihail Prohorov is, aki a harmadik legtöbb szavazatot kapta. A tüntetők kifütyülték, és azt kiabálták: „adj egy milliót!”. A tömeg viszont üdvrivalgásban tört ki, amikor a radikális ügyvéd, blogger Alekszej Navalnij kezdett beszélni, aki biztosította a tömegeket arról, hogy nem fejezi be a tiltakozó akciók szervezését.

A moszkvai tömeg egy része a bejelentett tüntetési idő lejárta után nem volt hajlandó elhagyni a teret, ezért a rendőrség a felszólítások után erőszakos oszlatásba kezdett. Ennek során közel 250 embert vettek őrizetbe, többek között Szergej Udalcovot, Alekszej Navalnijt és Ilja Jasint is. 

Az ellenzéki tüntetések a többi orosz városban kevesebb résztvevővel zajlottak. Uljanovszkban a becslések szerint háromszáz ember gyűlt össze. Az utcára vonulók itt is előrehozott parlamenti választásokat és az elnökválasztás megismétlését követelték. Nyizsnij Novgorodban az „Oroszország Putyin nélkül” elnevezésű engedély nélküli tüntetésen az ötszáz résztvevőkben sikerült elérniük, hogy a képviselőiket beengedjék a helyi Kreml épületébe, ahol átadták a választási bizottságnak határozatukat. Jekatyerinburgban is szerveztek ellenzéki tüntetést „Nem szavaztam Putyinra” elnevezéssel, amelyen négyszáz ember vett részt, szintén engedély nélkül. Szentpétervárott is engedély nélküli tüntetésre került sor, ahol a rendőrség őrizetbe vette azon személyeket, akik a városi parlament épülete előtt gyülekeztek, és megpróbáltak a parlamentbe bejutni. A letartóztatottak között van Borisz Visnyevszkij és Makszim Reznyik is, a Jabloko párt városi parlamenti frakciójának tagjai is, valamint Andrej Dmitrijev is, aki a Más Oroszország szentpétervári ellenzéki mozgalom vezetője. Ezután a rendőrség lezárta a parlament előtti Iszakijevszkaja teret.

Gerő Mária

Friss hírek