Kifulladt az év második felére a gazdaság

Csipkerózsika-álomba szenderül az Európai Unió gazdasága az év utolsó hónapjaiban, bár újabb recessziótól nem kell tartani – jelentette ki az EU gazdasági és pénzügyi biztosa csütörtökön abból az alkalomból, hogy bemutatta a Bizottság legfrissebb, a hét legnagyobb gazdaságra kiterjedő előrejelzését.

Lényegében holtpontra jut az Európai Unió gazdasága 2011 utolsó negyedévében, éves szinten ugyanakkor az év eleji robusztus növekedésnek köszönhetően nem kell lefelé módosítani a tavaszi előrejelzést – derül ki az Európai Bizottságnak az EU hét legnagyobb gazdaságára kiterjedő közbülső prognózisából.

Miközben éves viszonylatban az eurózóna egészét tekintve a tavaszi előrejelzéséhez hasonlóan 1,6 százalékos növekedést, az EU-ban pedig 1,7 százalékos (1,8% helyett) jósol a Bizottság, az év második felére vonatkozó korábbi GDP-növekedési prognózisait jelentős mértékben lefelé kényszerült módosítani. Ennek megfelelően Brüsszel most úgy látja, hogy a 17-tagú euróövezetben a harmadik negyedévben 0,2 százalékra, az utolsó három hónapban pedig 0,1 százalékra lassul le a növekedés, vagyis „virtuálisan” lefagy az eurózóna gazdasága. Ugyanez az adat az EU27-ek átlagában 0,2 százalék körül alakul a harmadik és a negyedik negyedévben. Ez 0,25 századdal rosszabb adat a tavaszi prognózisnál.

A vizsgált hét tagállam közül Olaszországban a legkeményebb a „földet érés”: az utolsó hat hónapban teljesen stagnálni fog az előrejelzés szerint a gazdaság. De valamennyi országban szerényebb növekedésre kell számítani az év második felében, mint amit a Bizottság még májusban előrejelzett. Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztos szerint ugyanakkor sem a globális, sem az európai gazdaság nem fog visszasüllyedni a recesszióba, a „W”-alakú válságtól tehát legalábbis egyelőre nem kell tartani.

A Bizottság egyszerre több tényezővel magyarázza az európai növekedés kifulladását. Először is a világgazdasági kereslet és a világkereskedelem korábban előrejelzettnél nagyobb visszaesésével, amiben nagy szerepet játszik az amerikai gazdaság talpra állásának megtorpanása. Brüsszel emiatt a korábbi 4,5 százalékról 4 százalékra vitte le a 2011-es globális növekedésre vonatkozó előrejelzését. További meghatározó körülménynek bizonyult a tőkepiaci kondíciók meredek zuhanása. És ami ezzel szorosan összefügg: az üzleti és fogyasztói bizalom is erősen romlott az uniós GDP 80 százalékát kitevő hét tagállamban (Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban, Spanyolországban, Hollandiában és Lengyelországban).

Ha a romló növekedési kilátásoknak egyáltalán lehet pozitív hozadéka, az az, hogy a lassulás miatt a Bizottság az infláció korábban vártnál gyorsabb mérséklődésére számít. Olli Rehn sajtótájékoztatóján elismerte, hogy a mostani előrejelzést övező kockázatok jellemzően a további romlás irányába hatnak.

Rehn újságírói kérdésekre válaszolva lényegében kitartott amellett, hogy a növekedés kifulladása ellenére sem indokolt változtatni az eddig követett és döntően a fiskális konszolidációra és az államadósság csökkentésére fókuszáló stratégián. „A magas államadósság már eddig is kedvezőtlenül hatott a növekedésre. Meg kell fékeznünk a turbulenciát és helyre kell állítanunk a bizalmat” – mondta.

Nincs változás a tekintetben sem, hogy a tagállamoknak fiskális helyzetüktől függően differenciált gazdaságpolitikai megközelítést javasol a Bizottság. Az úgynevezett programországoknak és más, nagyon eladósodott országoknak tartaniuk kell magukat nominális költségvetési céljaikhoz és előnyben kell részesíteniük az államháztartás fenntarthatóvá tételét szolgáló politikákat. A kevésbé nyomás alatt lévő, ennek ellenére túlzott költségvetési hiánnyal rendelkező tagállamoknak is előtérbe kell helyezniük a költségvetési konszolidációt. Végül Németországnak és más, stabilabb államháztartással rendelkező országnak elég, ha az automatikus stabilizátorokat működteti, ám egy pillanatra sem szabad elfeledkezniük a fiskális konszolidációról – figyelmeztetett Rehn.

A biztos a BruxInfo kérdésére válaszolva elmondta, hogy várakozásai szerint szeptember végéig pont kerülhet az eurózóna-csúcs július 21-i döntéseinek tagállami jóváhagyására és az ott elhatározottak végrehajtására. Ezt követően pedig megkezdődhet a gondolkodás a gazdasági kormányzás még mélyrehatóbb reformjáról, aminek persze előfeltétele az úgynevezett hatos jogszabályi csomag elfogadása.

Ami Görögországot illeti, a labda a görög térfélen pattog, jelentette ki Olli Rehn, hozzátéve, hogy Athénnek most meg kell hoznia a szükséges intézkedéseket a költségvetésen tátongom lyuk betömésére. Hangsúlyozta, hogy az Eurócsoport pénteken Wroclawban megvitatja majd a görög kérdést. Reményét fejezte ki, hogy a nemzetközi trojka rövidesen visszatérhet Athénbe és szeptember végéig lezárja az aktuális felülvizsgálatot, ami megnyithatja az utat a mentőcsomag sorrendben hatodik, ezúttal 8 milliárd eurós részletének folyósítása előtt.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »